Search
Close this search box.

FinTech review – AI Chatbot Klarny odvede práci za 700 lidí a další FinTechy novinky

fintech-review-03-01-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

AI Chatbot společnosti Klarna odvede práci za 700 lidí na plný úvazek

Co se stalo:

Společnost Klarna uvedla, že její chatbot využívající umělou inteligenci (AI) zvládne vyřídit dvě třetiny všech chatů se zákazníky. Virtuální asistent přitom získává hodnocení spokojenosti zákazníků na stejné úrovni jako lidé. Společnost Klarna se ve svém oznámení pochlubila, že AI asistent odvádí práci odpovídající práci 700 zaměstnanců na plný úvazek.

Chatbot zpočátku pomáhal zákazníkům vybírat zboží a činit další rozhodnutí související s nakupováním na základě personalizovaných dotazů. Firma ale postupně přidávala další funkce a chatbot tak dokáže řešit řadu různých úkolů včetně vrácení peněz, zrušení objednávky a dokonce i reklamace.

Co to znamená:

Klarna se letos chystá vstoupit na burzu, tento krok tak může být viděn i jako snaha zaujmout potenciální investory. Firma odhaduje, že chatbot by jí mohl v roce 2024 pomoci zvýšit zisk o 40 milionů dolarů.

Řada firem z celého světa již léta používá chatboty k vyřizování často jednoduchých dotazů zákazníků. Očekává se ale, že tyto AI chatboti budou v souvislosti s pokrokem v oblasti umělé inteligence mnohem univerzálnější a „chytřejší“.

Další FinTech zprávy

EU spustí nový centrální úřad pro boj proti praní špinavých peněz. Pravidla Evropské unie týkající se praní špinavých peněz doposud prosazovaly vnitrostátní regulační orgány jednotlivých států. Od příštího roku však bude mít EU vlastní orgán s více než 400 zaměstnanci, který se bude zabývat praním špinavých peněz a financováním terorismu. Sídlem budě německý Frankfurt.

Sociální síť Reddit investovala do Bitcoinu a Etheru. Platforma podala u americké Komise pro cenné papíry (SEC) žádost o vstup na newyorskou burzu cenných papírů a usiluje tak o tzv. IPO. V rámci žádosti sociální síť zveřejnila, že část své přebytečné hotovosti investovala do Bitcoinů a Etherů. Rovněž uvedla, že získala Ether a Polygon jako formu platby za prodej určitého virtuálního zboží. Reddit uvedl, že v této strategii může pokračovat i v budoucnu.

Krypto směnárna BitForex zmrazila výběry. Burza, jejíž CEO před třemi týdny rezignoval, se odmlčela právě v době, kdy Bitcoin stoupá ke svému historickému maximu 69 000 dolarů z listopadu 2021. Kromě toho došlo 23. února k podezřelému vývodu 56,5 milionu dolarů z její sdílené kryptopeněženky.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Dovolená bez utrácení

7 rad, jak se vyhnout nadměrnému utrácení na dovolené

Jak maximálně využít své těžce vydělané peníze při cestování? Ať už se jedná o krátký výlet doma, nebo o dlouhé mezinárodní dobrodružství, je snadné se nechat unést okamžikem a nakoupit si nepotřebné věci nebo zbytečně zvýšit výdaje během cestování.