Search
Close this search box.

Fintech review – Android v ohrožení a hovory s AI

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Digitální kvalita života patří v ČR k nejhorším v EU (ČeskéNoviny.cz). Společnost Surfshark ve své studii hodnotila kvalitu digitálního života v 85 zemích světa na základě parametrů, jako jsou dostupnost internetu či elektronický přístup k úřadům. Celkově je na tom nejlépe Evropa, žebříčku vévodí Dánsko se Švédskem, Češi se ale moc nepředvedli – v kybernetické bezpečnosti a dostupnosti internetu je Česko za většinou Evropy, lépe si vede v digitalizaci úřadů a rychlostí připojení se dokonce řadí mezi top 20.
  2. Qerko pro placení přes QR kódy přidává stravenky Sodexo a je ve 300 podnicích (Lupa.cz). Po červnovém začlenení stravenek společnosti Edenred přichází Qerko s podporou společnosti Sodexo. Její stravenkovou kartu využívá 350 tisíc uživatelů, kteří s ní provádějí 100 tisíc transakcí denně, Qerku tedy spolupráce přináší spoustu potenciálních zákazníků.
  3. Air Bank a Zonky se víc propojí, ušetří na nákladech (Peníze.cz). Zonky se do konce roku má stát dceřinou firmou Air Bank. Obě společnosti patří pod PPF, respektive Home Credit. Zúžení spolupráce usnadní klientům Air Bank přístup ke službám Zonky, pro ostatní klienty se nic nezmění. Obě firmy mají podobné pracovní činnosti a téměř stejné IT systémy, od propojení si tedy slibují i snížení nákladů.
  4. Okamžité platby: které banky je poskytují a jaké jsou limity? (Měšec.cz). Provedení mezibankovní platby v řádu sekund podporuje deset českých bank. Každá z nich musí tyto transakce přijímat aspoň do výše 400 tisíc korun, pro odesílání si však může nastavit vlastní limit. Většina bank umožňuje zadávání okamžitých plateb z mobilní aplikace, některé jen z internetového bankovnictví. Ještě letos by měly okamžité platby spustit další banky.
  5. Kaufland si hraje s technologiemi. Zboží oskenujete vlastním mobilem a vyhnete se zdržení u pokladen (MobilMania.cz). Kaufland již několik měsíců umožňuje nákup s ručním skenerem a platbou u samoobslužné pokladny, nyní ale přichází s možností skenovat zboží mobilem. Službu chce společnost ještě letos spustit v desítkách prodejen.
  6. Stovky milionů mobilů v ohrožení. Každý druhý smartphone obsahuje zranitelnosti (Novinky.cz). Kyberbezpečnostní společnost Check Point našla 400 bezpečnostních nedostatků v mobilních čipech spolenčnosti Qualcomm. Ohroženy jsou telefony s operačním systémem Android napříč výrobci a cenami. Qualcomm již chyby opravil, nyní je ale na jednotlivých výrobcích, aby záplatu dostali do svých zařízení.
  7. Dovolali jste se umělé inteligenci. Sdělí vám i zapomenutý PIN, říká šéf startupu Born Digital (Forbes.cz). Tým lingvistů a IT specialistů z Born Digital vyvíjí a dodává roboty na hlasovou zákaznickou podporu. O produkt je zájem zejména ze strany bank, energetických společností a mobilních operátorů. Zajímavým vedlejším produktem nasazení umělé inteligence namísto živé podpory je to, že vám robot může sdělit i důvěrné informace, které z bezpečnostních důvodů nesmí živý operátor vidět. Společnost chystá i nasazení robotických operátorů v záchranném systému a má ambice na globální expanzi, samozřejmě s podporou místních jazyků.
  8. Revolut loni přesáhl 10 milionů uživatelů, meziročně počet ztrojnásobil. Stejně rychle roste ale i jeho ztráta (CzechCrunch.cz). Revolut za minulý rok navýšil tržby z 58 na 162,7 milionu liber a z 3,5 milionu uživatelů se dostal na více než 10 milionů. Zároveň prohloubil ztrátu na více než 100 milionů liber. Ta je způsobená investicemi do mezinárodní expanze a nových služeb. I přes rozšířenou nabídku služeb stále tvoří většinu příjmů společnosti poplatky za platbu kartou.
  9. Investiční aplikace Robinhood drtí konkurenci, zaznamenala rekordní měsíc (E15.cz). Robinhood za červen zaznamenal 4,3 milionu obchodů. Překonal konkurenční E*Trade Financial Corp, TD Ameritrade, Interactive Brokers nebo Charles Schwab, ale i své vlastní výsledky – ve druhém čtvrtletí se více než zdvojnásobil počet obchodů oproti prvnímu kvartálu.
  10. Aktivovat, pokrýt, inovovat aneb konektivita jako investiční příležitost (InvestičníWeb.cz). Aktivita spotřebitelů i firem se přesouvá z off-line prostředí do on-line světa a z něj rovnou do mobilní sféry. Jde o dlouhodobý trend, který je podporovaný mnoha inovacemi a jenž přeměňuje celá odvětví.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme