Fintech review – „Anonymní“ bitcoin a další bezpečnostní mýty

Fintech review – "Anonymní" bitcoin a další bezpečnostní mýty

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Úřady rozbily trh s dětským pornem, provozovateli sázka na anonymitu bitcoinu nevyšla (E15.cz). Vypátrat kriminálníky pomohla analýza blockchainu, bitcoinové transakce totiž nejsou zdaleka tak anonymní, jak si někteří myslí. Mezi obviněnými jsou i Češi.
  2. Visa, Mastercard a další se stahují z projektu kryptoměny libra (ČeskéNoviny.cz). Téměř okamžitě po odchodu PayPalu potvrdily opuštění podpory Libry i Visa a Mastercard. K nim se přidaly společnosti eBay a Stripe.
  3. Apple Pay již v Česku umí 9 bank. Připojují se Fio a Raiffeisenbank, ale stále se čeká na ČSOB (CzechCrunch.cz). Apple Pay přišlo na český trh v únoru letošního roku. Od té doby začalo placení iPhonem či Apple Watch podporovat devět českých bank, dvě nově příchozí však zatím umožní nahrát do jablečných zařízení jen karty Mastercard.
  4. Zabezpečení na úkor použitelnosti jde na úkor bezpečnosti (Lupa.cz). Když nějaká větší organizace, která by problematice měla rozumět, radí lidem, často se hodí poslouchat. V případě rad o bezpečném pohybu na internetu, které vydala Česká bankovní asociace, to však možná není nejlepší nápad.
  5. Okamžité platby už fungují i na bankomatech České spořitelny (Peníze.cz). Pokud rádi posíláte platby z bankomatů, u České spořitelny budou automaticky odcházet v režimu okamžitých plateb. Spořka je tak první bankou, která službu podporuje i v bankomatech.
  6. Huawei zvýšil meziroční tržby o čtvrtinu. Americké sankce měly menší dopad, než společnost očekávala (iRozhlas.cz). Zdá se, že čínský výrobce elektroniky si bez západního trhu vystačí. Huawei zvýšil tržby na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony Kč).
  7. Nákupy včera a dnes: Do dříve zcela běžné fronty by si nyní už stoupl málokdo (Novinky.cz). Skenování zboží během nákupu, samoobslužné pokladny či nákup přes internet. Cokoliv, jen ne stání ve frontách, říkají Češi. Jedině mladá generace je ochotná vystát si frontu na obzvlášť atraktivní zboží.
  8. Jaké výhody a bonusy nabízejí banky ke studentským účtům (iDnes.cz). Po účtech pro děti a mladistvé se na iDnesu podívali na studentské účty. Jak jsou na tom s poplatky a co nabízí navíc? Banky nabízejí zajímavé úroky a někdy i peníze za založení.
  9. Desítkám tisíc podnikatelů hrozí, že dostanou až půlmilionovou pokutu. Kvůli EET (SeznamZprávy.cz). Byli jste před třemi lety mezi prvními, kdo si musel pořídit certifikát pro EET? Dejte si pozor, jeho platnost touto dobou končí a je nutné manuálně zažádat o nový.
  10. Nákup až pod nos. Americký obr Walmart začíná doručovat potraviny zákazníkům přímo do lednice (CzechCrunch.cz). Řetězec obchodních domů, který má ve světě téměř 12 tisíc poboček, spouští novou službu ve třech vybraných amerických městech. Stačí si za 50 dolarů nechat nainstalovat chytrý zámek a kurýr vám nákup doručí až do lednice, když nejste doma.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její celková hodnota zvedla

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #5: Květnový přehled

Akciové trhy míří vzhůru, což ale neznamená rovnoměrný růst akcií, proč se Small Cap akciím nedaří a jaké následky může mít FOMO, které vyvolala umělá inteligence?