Fintech Review – API od Erste a Amazon králem značek

Fintech Review – API od Erste a Amazon králem značek

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. JPMorgan ukončila Finn, svoji bankovní aplikaci zaměřenou na mileniály (FintechCowboys.cz). Banka převede zákazníky Finn na účty své značky Chase. Aplikace Finn nabízela automatické spoření či přehlednou správu výdajů, JPMorgan však usoudila, že štěpení služeb na dvě značky není přínosné.
  2. Pražané si zvykli na alternativní taxislužby. Láká je nižší cena i lepší dostupnost (Aktuálně.cz). Podle průzkumu již polovina Pražanů, kteří jezdí taxíky, vyzkoušela alternativní taxislužby. Tři čtvrtiny z nich jsou proti zákazu Uberu, Boltu a podobných služeb.
  3. Bezos sesadil Apple s Googlem. Amazon se stal nejhodnotnější značkou světa (iDNES.cz). Říká to studie BrandZ, která sestavuje žebříček nejhodnotnějších značek již od roku 2006. Studie značku ocenila na 315,5 miliardy dolarů, což je oproti minulému roku 50% nárůst.
  4. Facebook pro svou kryptoměnu získal velká jména. Nechybí mezi nimi Visa, Mastercard ani Uber (CzechCrunch.cz). Příští týden má Facebook oznámit vlastní kryptoměnu, která se má údajně jmenovat GlobalCoin a bude umožňovat platby mezi uživateli sociálních sítí z portfolia Facebooku za účelem usnadnění mezinárodních transakcí. Zajistit hodnotu měny pomůžou velká jména nejen z fintechu.
  5. Kryptoměny nejsou ekologické. Těžba a používání bitcoinu tvoří stejně oxidu uhličitého jako Las Vegas, tvrdí studie (IHNED.cz). Studie Technické univerzity v Mnichově a Massachusettského technologického institutu došla k závěru, že za rok je bitcoinová síť zodpovědná za 22 a 22,9 milionu tun CO2, podobné množství ročně vyprodukuje například Srí Lanka. Ekonom Alex de Vries říká, že výsledky studie jsou spíše konzervativní, podle jeho výpočtů můžou být emise spojené s Bitcoinem mnohem vyšší.
  6. Erste Group zavádí jednotný přístup k API všech svých bank. K API Spořky je již připojeno 184 firem (tyinternety.cz). Česká spořitelna, která pod Erste Group spadá, zpřístupnila své API již na začátku minulého roku. 64 firemních zákazníků připojení využívá ke komerčním účelům či pro potřeby svých zákazníků. První v nabídce Erste Group budou API, která umožňují využití služeb a rolí předepsaných ustanoveními směrnice o platebních službách 2 (PSD2).
  7. Průzkum: Mobilní bankovnictví má polovina Čechů, platí jím třetina (ČeskéNoviny.cz). Chytrý telefon má 91 procent Čechů, 48 procent Čechů má mobilní bankovnictví, 31 procent pak platí telefonem. Češi věří ověřování plateb otiskem prstu – čtyři pětiny ho považují za bezpečné, dvě pětiny by ho využívaly, kdyby to bylo možné.
  8. Izraelské Fiverr se vstup na newyorskou burzu vydařil (E15.cz). Softwarová společnost, která propojuje lidi na volné noze s klienty, vstoupila na NYSE tento týden. Za první týden si její akcie připsaly 70 procent, z původních 21 dolarů se cena akcie vyšplhala na 36,3 dolaru.
  9. Mall Group prodá Heureku za 7,5 miliardy korun některému z akcionářů (ČT24.cz). Novým majitelem Heuréky se pravděpodobně stane někdo z akcionářů Mall Group: PPF Petra Kellnera, duo Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem nebo investiční skupina Rockaway. O internetový srovnávač cen byl zájem i ze zahraničí, akcionáři však nechtěli společnost prodat nikomu externímu.
  10. Obří e-shop Alibaba míří na hongkongskou burzu (Novinky.cz). Alibaba podle dřívějších informací zvažuje, že nabídne akcie za 20 miliard USD, šlo by tak o největší vstup na hongkongskou burzu od roku 2010. Provozovatel největšího čínského e-shopu v roce 2014 uskutečnil primární nabídku v New Yorku a z prodeje akcií získal 25 miliard USD, což znamenalo největší primární nabídku akcií na světě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie