Search
Close this search box.

FinTech Review – Domácí měření EKG a milostivé léto II

EKG

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Skupina Rockaway investovala do nejznámějšího fondu ze Silicon Valley. Česká investiční skupina Rockaway se stala jedním z investorů čtvrtého fondu zaměřeného na digitální aktiva společnosti Andreesen Horowitz. Do celkové částky 4,5 miliardy dolarů přispěla 25 miliony dolarů. Z tuzemského pohledu jde o mimořádnou událost, protože Andreessen Horowitz přibírá nové investory jen zřídka.
  2. Jednorožec Productboard koupil český startup SatisMeter. Český startupový jednorožec Productboard uskutečnil svoji první akvizici. Za nespecifikovanou částku získal menší tuzemskou softwarovou firmu SatisMeter. Do ní v minulosti investovala řada velkých jmen, třeba první český startupový akcelerátor StartupYard či fond Nextech Ventures zakladatele CZC.cz Josefa Matějky. Získání SatisMeteru, který se stane plnohodnotnou součástí Productboardu tak ještě více podpoří inovační strategii firmy.
  3. Český startup nabírá miliony na domácí měření EKG. Startup Kardi AI chce trhu nabídnout levnou a zároveň vhodnou alternativu dlouhodobého a domácího monitorování srdce. Funguje na principu hlídání srdce pomocí speciálního pásu a umělé neuronové sítě. Ta umí pacienta upozornit, kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc, případně si rovnou zavolat rychlou záchrannou službu. Zařízení doposud otestovalo celkem 160 pacientů, v létě má dojít k oficiálnímu vstupu startupu na český trh a do dalších evropských zemí.
  4. Vláda schválila další milostivé léto. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých veřejnoprávních dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky, dostanou druhou šanci. Vláda totiž schválila další milostivé léto. Milostivé léto II naváže na první akci, která proběhla na přelomu roku, začne 1. září a bude trvat tři měsíce. Akce je určena pouze fyzickým osobám, které mají dluh vůči státu nebo jiným veřejnoprávním věřitelům. Podmínkou je, aby byl vymáhaný soudním exekutorem a aby daná fyzická osoba nebyla v insolvenci.
  5. Česká aplikace pro věřící Dio získává miliony. Aplikace Dio se stala se jedním ze tří projektů, kterým český fond Nation 1 poslal dohromady 20 milionů korun. Ta věřícím nabízí například zpovědi online, živá vysílání mší či možnost věnovat farnosti peníze, i když u sebe lidé nemají hotovost. Celý nápad je vzhledem k cílovému trhu velmi inovativní a umožňuje snadnější přístup k víře pro mladou generaci.
  6. Investoři dají do Opravárny 20 milionů.  V nadcházejících měsících by měli investoři jako Purple Ventures, Nation 1, Tilia Impact Ventures či rodinný fond Duchaczech firmu podpořit více než dvaceti miliony korun. Opravárna, původně komunitní web s ročním obratem v řádu stovek tisíc korun, který lidem pomáhal s tím, aby jejich elektronika nekončila v popelnicích, přitom změní cílového zákazníka – začne opravovat věci v záruce přímo prodejcům nebo výrobcům elektroniky.
  7. Bankovní identitu použilo už přes milion lidí. Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes 220 tisíc lidí použilo v komunikaci se soukromými firmami. Služba odstartovala v Česku loni v lednu, v současné době má k využití bankovní identity přístup až 5,5 milionu Čechů. Ještě letos by k nim měli přibýt další.
  8. Investown získal další investici a plánuje expanzi. Český startup zaměřený na mikroinvestice do nemovitostí Investown získal třetího investora. Dalším partnerem se stal Chytrý Honza, online platforma pro finanční poradce, a to s kapitálem ve výši 30 milioa) nů korun. Prostředky využije například pro další rozvoj mobilní aplikace, posílení týmu a expanzi do zahraničí. Investown spustil služby během covidu na konci dubna 2021, po roce působení má zhruba 40 tisíc uživatelů.
  9. Ukrajinská aplikace na sledování pokut míří na Západ. Nejpopulárnější služba ukrajinských řidičů Shtrafy UA, která formou mobilní aplikace uživatelům umožnuje kontrolovat a proplácet pokuty za dopravní přestupky, připravuje od roku 2021 s týmem ve Španělsku expanzi směrem na Západ. S největší pravděpodobností přitom půjde o franšízy. Služba na Ukrajině funguje od roku 2016 a má již více než 2 miliony zaregistrovaných řidičů.
  10. Colt CZ Group SE měl za čtvrtletí výnosy 3,5 miliardy korun. Šlo o meziroční nárůst o 74,7 procenta, zejména díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Počet prodaných zbraní skupina za první letošní čtvrtletí zvýšila ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 46,1 procenta. Zatímco loni jich za první tři měsíce roku zákazníci holdingu koupili 137 083, letos 200 242.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#18 – Bitcoin stále vede

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události