Search
Close this search box.

Fintech review – Apple Pay a král dluhopisů

apple pay

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

 1. Apple Pay do Česka dorazí 19. února. Do první vlny by se měla zapojit pětice bank a jeden startup (Czechcrunch.cz). Dlouho očekávaná platební služba Apple Pay dorazí do Česka v polovině února. Od prvního dne přinesou Apple Pay následující instituce: Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta, mBank, Air Bank a Twisto. ČSOB plánuje spuštění na konec letošního roku.
 2. Král dluhopisů světu ukázal, že vydělat se dá nejen na akciích (Forbes.cz). Bill Gros, spoluzakladatel legendárního fondu PIMCO, ohlásil odchod do důchodu. Čtyřiasedmdesátiletý miliardář se během své 40leté kariéry vypracoval na jednoho z nejvlivnějších investorů světa a ukázal, že peníze lze vydělat i na dluhopisech.
 3. Co se Facebooku za 15 let nepovedlo nebo jste ani nevěděli, že to dělal (Forbes.cz). Facebook slaví narozeniny. Během 15 let se zařadil mezi největší firmy světa především díky povedeným službám a rozhodnutím. Které produkty ale naopak skončily v zapomnění? Vzpomenete si ještě na email nebo telefon s Androidem od Facebooku?
 4. V Ostravě začne jezdit největší německý bikesharing Nextbike. Rekola zvažují, zda budou pokračovat (Czechcrunch.cz). Český startup Rekola má prvního výraznějšího soupeře. Ostravskou veřejnou zakázku na systém sdílených kol vysoutěžil německý bikesharing Nextbike. Rozhodujícím faktorem byla cena. Rekola, která v Ostravě začala jezdit minulý rok, zvažují ukončení provozu ve městě.
 5. Francie zakázala prodej jídla za náklady. Obchod musí přirazit 10 procent (iDnes.cz). Kontroverzní zákon, o jehož zavedení se diskutuje i v ČR, vstoupil do platnosti ve Francii. Obchodům nařizuje, aby si k cenám přirazily nejméně desetiprocentní marži. Některé velké obchody totiž ve snaze přilákat zákazníky, nabízely populární značky za ceny na úrovni nákladů. To mělo poškozovat malé obchody, které jim nemají šanci konkurovat.
 6. Rýsuje se nový český jednorožec? Productboard získává dalších 10 milionů dolarů (Lupa.cz). Na červencovou investici osmi milionů dolarů navázal český Startup Productboard dalším investičním kolem, ve kterém se mu podařilo vybrat 10 miliónů dolarů. Mezi 1600 zákazníků Productboardu patří i firmy jako Dell, Avast nebo Zendesk.
 7. Rozvozová služba Wolt vstupuje do Brna. Láká na doručení jídla z oblíbených restaurací do 30 minut (Czechcrunch.cz). Po Praze se finský startup Wolt zabydluje i v Brně. Stejně jako v Praze začíná Wolt s menším množstvím restaurací, užším centrem města a slibem doručení do 30 minut. Cena rozvozu začíná na 39 korunách.
 8. Co se stane s bitcoiny po vaší smrti (Lupa.cz)? Problémy směnárny QuadrigaCX otevřely zajímavé dědické téma. Co se stane s kryptoměnami po vaší smrti? Není to vůbec jednoduché. Za nejlepší praktiku dlouhodobého uchování většího množství kryptoměn je považováno uložení v tzv. „cold storage“. Svěřením do rukou notáře se však vzdáváme jedné z hlavních výhod vlastnictví kryptoměn.
 9. Vytvořit gastroskupinu nikdy neplánovali, dnes má Together stamilionové obraty (Forbes.cz). Víte, co mají společného pražské restaurace Vinohradský parlament, Bruxx, Sia, Cukrář Skála,
  Food Way Catering a Potrefená Husa v Hybernské? Všechny patří do gastronomické skupiny Together, za kterou stojí David Petřík a Viktor Kaplan. Za uplynulých osm let se jim podařilo vybudovat byznys s obratem stovek milionů korun.
 10. Na bitcoinech jsem prodělal čtvrt milionu. Kdybych peníze vložil do alkoholu, je to lepší investice, říká lihovarník Martin Žufánek (iHned.cz). Lihovarník Martin Žufánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že na investici do bitcoinů prodělal okolo čtvrt milionu korun. Zároveň lituje, že částku raději neinvestoval do limitovaných řad alkoholu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme