Search
Close this search box.

Fintech review – Apple Pay od Revolutu a pád britského autoprůmyslu

Fintech review – Apple Pay od Revolutu a pád britského autoprůmyslu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin zažívá nejlepší měsíc od doby, kdy jeho cena letěla k 20 tisícům dolarů (E15.cz). Cena bitcoinu vzrostla za květen o 70 procent, tento týden na chvíli překročila hranici 9 000 dolarů. Podle agentury Bloomberg roste zájem o bitcoin ze strany korporací, například americký komunikační gigant AT&T umožní zákazníkům platit bitcoinem účty.
  2. Firmy ani po roce neplní povinnosti kolem GDPR (ČeskéNoviny.cz). Plnění podmínek evropského nařízení na ochranu osobních údajů je pro firmy těžké i proto, že současná technologická řešení se zavedením GDPR nepočítala. Podle dubnového průzkumu společnosti KPMG bylo sedm procent prověřovaných kritérií v rozporu s nařízením.
  3. Nejbohatší Čech ubezpečoval šéfa Senátu, že případné sankce vůči čínské Huawei dodrží (ČT24.cz). Petr Kellner na pondělním jednání ujistil předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, že skupina PPF, jež je většinovým vlastníkem operátora O2, bude respektovat případná omezení uvalená na Huawei Českou republikou. Podle Kellnera je bezpečnost na prvním místě.
  4. Strach z brexitu ochromil britský autoprůmysl. Výroba propadla skoro o polovinu (Novinky.cz). Britské automobilky pozastavily výrobu, aby se ochránily před dopady chaotického brexitu bez dohody, který měl přijí na konci března. Ten byl nakonec odložen na říjen, což se automobilky dozvěděly příliš pozdě. Za duben britské automobilky vyrobily 70 971 vozů, což je o 56 999 méně aut než minulý rok.
  5. Pravnuk Porscheho přišel s elektrickým sporťákem, který se nabije za pět minut (Forbes.cz). Kupé Piëch Mark Zero je postavené na otevřené modulární platformě s možností výměny motoru, baterie a softwaru, od čehož si zakladatelé startupu Anton Piëch a Rea Stark Rajčič slibují prodloužení životnosti automobilu díky nezávislosti na současných technologiích. Největším lákadlem je rychlost nabíjení, Mark Zero se má dobít z nuly na 80 procent za pět minut.
  6. DHL začíná v Číně doručovat zásilky autonomními drony. Přepravu zkrátí ze 40 minut na čtvrtinu (CzechCrunch.cz). Novou službu zavádí DHL ve spolupráci s čínskou společností EHang na první osmikilometrové trase ve městě Tung-Kuan. Drony, které zásilky přepravují, jsou schopné autonomního pohybu mezi budovami a unesou až pětikilogramový balík.
  7. Exmanželka šéfa Amazonu věnuje stovky miliard charitě. Po vzoru Gatese a Buffetta (Aktuálně.cz). MacKenzie Bezosová, jež se po rozvodu s nejbohatším můžem světa stala třetí nejbohatší ženou světa, věnuje 37 miliard dolarů na charitu v rámci kampaně Giving Pledge. Její exmanžel Jeff Bezos se ke kampani zatím nepřipojí.
  8. ČEZ by mohl vyplatit akcionářům mimořádnou dividendu z prodeje majetku v zahraničí. Z něj získá desítky miliard (IHNED.cz). Skupina ČEZ se chystá stáhnout z několika zahraničních trhů, zejména z Bulharska, zvažuje i odchod z Rumunska, Turecka či Polska. Výnosy z prodeje tamních aktiv chce firma využít na tuzemské investice, nově pak změnila svou dividendovou politiku a bude akcionářům vyplácet 80 až 100 procent čistého zisku.
  9. Revolut si pospíšil a Apple Pay spustil i v Česku. Karty si již mohou přidat všichni uživatelé (CzechCrunch.cz). Britský fintechový startup při středečním spuštění podpory Apple Pay ve Francii a Velké Británii omylem umožnil aktivaci služby i českým uživatelům. Aby se vyhnul nedorozuměním, urychlil o několik týdnů oficiální spuštění a od čtvrtka je Apple Pay dostupný pro všechny české uživatele Revolutu.
  10. Mapy Googlu začaly v Česku upozorňovat na rychlostní radary. Funkce přichází z Waze (Živě.cz). Google společnost Waze vlastní, takže bylo jen otázkou času, kdy se funkce objeví i v hlavní navigační aplikaci technologického obra. Upozornění na radary bude fungovat ve většině zemí Evropy, až na výjimky, například ve Francii či Německu to zakazuje zákon.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví, restaurace, cestovní ruch

zlatý přístav

Představení strategie: Zlatý přístav

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených