Search
Close this search box.

FinTech review – Apple spustil vlastní spořící účet a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Apple spustil vlastní spořící účet

Co se stalo:

Zákazníci využívající Apple Card v USA si mohou nově založit Apple spořicí účet. Stejně jako u Apple Card, Apple na produktu spolupracuje s bankou Goldman Sachs. Spořící účet nabízí Apple zcela zdarma bez nutnosti minimálních měsíčních vkladů nebo minimálního zůstatku. Uložené peníze se budou úročit úrokem 4,15 % p.a. Podle údajů FDIC je tento úrok více než desetkrát vyšší než celostátní americký průměr.

Co to znamená:

Jedna z nejhodnotnějších firem světa Apple už nějakou dobu není pouze producentem iPhonů, iPadů, Maců a souvisejícího softwaru. Kromě třeba vlastních aut se firma snaží prosadit i v oblasti finančních služeb.

V oblasti kreditních karet Apple spolupracje s bankou Goldman Sachs už od jejich uvedení na trh v roce 2019. Od té doby však technologický gigant učinil kroky k zajištění toho stát se v této oblasti nezávislým. Dlouho se spekulovalo o tom, že Apple využije Goldman Sachs i pro svou BNPL službu. Goldman Sachs však službu pouze zprostředkovává, půjčky poskytuje přímo Apple prostřednictvím vlastní dceřiné společnosti.

V Česku si ale zatím na podobnou službu ještě budeme muset počkat, všechny finanční produkty od Applu jsou dostupné pouze v USA. Firma navíc neuvádí, jestli plánuje tyto služby spustit i v dalších zemích.

Další FinTech zprávy

Evropský parlament odhlasoval nová pravidla pro kryptoměny. MiCA (Markets in Crypto-Assets) je vůbec první regulace na světě, která vyžaduje, aby firmy z kryptoměnového odvětví získaly speciální licenci k poskytování služeb spojených s kryptoměnami. Firmy tak budou muset splňovat pravidla ohledně praní špinavých peněz a financování terorismu.

Societe Generale spustila vlastní stablecoin. EUR CoinVertible poběží na Ethereu. Francouzská banka, která vlastní i českou Komerční banku, chce, aby nový stablecoin sloužil jako most mezi tradičními kapitálovými trhy a kryptoměnovým ekosystémem.

Banky se obracejí na FinTechy, aby zlepšily zákaznickou zkušenost. Podle průzkumu se tři ze čtyř světových bank plánují v příštích osmnácti měsících spojit v průměru se třemi FinTech startupy ve snaze posílit digitalizaci svých produktů a služeb.

Blíží se nejvěší česko-slovenská FinTech konference. Ty nejžhavější novinky ze světa finančních technologií přinese konference FinTech Roadmap´23. Organizátoři slibují příležitost setkat se s klíčovými hráči z FinTech sektoru a seznámení s nejnovějšími trendy a inovacemi. Více informací najdete na stránkách konference

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nová doba, staré pravdy

Ropa za třicet dolarů za barel a nějaké drobné, výnosová křivka v USA pod jedním

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších