Fintech review – Automatizace ČSOB a škodlivý virus

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Portugalsko potvrdilo nulové zdanění kryptoměn. Neplatí se u nich DPH ani daň z příjmu (CzechCrunch.cz). Výjimka z daňového systému platí pro fyzické osoby, právnické osoby budou muset daně platit. Například v Singapuru platí úleva i pro společnosti, ty však musí před nezdaněným obchodem kryptoměnu držet po určitou dobu.
  2. ČSOB hodlá více automatizovat. V Česku bude ročně propouštět 250 zaměstnanců (Aktuálně.cz). Banka bude v Česku rušit přibližně 7 procent míst, propouštet bude 250 zaměstnanců ročně po dobu tří let. Ostatní české banky i přes rostoucí automatizaci procesů propouštění v podobném měřítku nechystají.
  3. Počítače v Česku už zase napadá program na těžbu bitcoinu (E15.cz). Škodlivý program CoinMiner se v srpnu dostal na druhé místo nejčetněji se vyskytujících počítačových virů. CoinMiner.RX využívá výkonu napadeného počítače k těžbě bitcoinu ve prospěch útočníka. Nejlepší obranou je obezřetnost na internetu a kvalitní antivirový program.
  4. Zonky je první nebankovní instituce s plnou PSD2 licencí (Roklen24.cz). Český zprostředkovatel peer-to-peer půjček jako první nebankovní instituce v Česku získal od ČNB povolení na provoz služeb AIS a PIS. AIS umožňuje třetí straně (Zonky) se souhlasem klienta přístup k informacím z bankovních účtů klienta, PIS dovolí klientovi platební příkaz přímo přes třetí stranu, bez nutnosti použití internetového bankovnictví.
  5. Fio banka začala prodávat podílové fondy přes internet (Peníze.cz). Fio nabízí přes internetové bankovnictví dva fondy: globální akciový fond a fond domácího trhu. Fondy jsou bez vstupního poplatku, za správu se platí 2,3 procenta ročně. Jednorázová investice je možná od 5000 korun, pravidelné investování již od 300 korun měsíčně.
  6. Digitální daň po Česku: zasáhne 15 firem, neplatiči skončí na černé listině (iDnes.cz). Ministerstvo financí posílá návrh zákona o digitální dani vládě, ta ho má projednat na podzim. Sedmiprocentní daň se má týkat přibližně patnácti nadnárodních společností, které v Česku vydělávají na internetové reklamě nebo online zprostředkování služeb.
  7. Home Credit dostal v Hongkongu zelenou, smí na burzu (Novinky.cz). Má jít o IPO ve výši minimálně jedné miliardy dolarů, jehož přípravou společnost pověřila banky Citigroup, HSBC a Morgan Stanley. Není jisté, jak vstup na burzu ovlivní politické nepokoje v Hongkongu, v srpnu odložila vstup na hongkongskou burzu odložila například společnost Alibaba Group.
  8. Zaplacení elektronické dálniční známky ohlídají kamery. Stát použije i mýtné brány (SvětChytře.cz). Fyzické dálniční známky budou od roku 2021 nahrazeny elektronickými. Při kontrole jejich platnosti bude stát spoléhat na kamery, později se má zavést automatické správní řízení, kdy za platnost dálniční známky bude zodpovídat majitel vozidla, kterému automaticky přijde výzva k platbě pokuty.
  9. Twisto spouští velkou televizní kampaň s Kapitánem Galaxy. V aplikaci chystá kategorie plateb a splátkování (CzechCrunch.cz). Kategorizaci plateb Twisto zavádí ve spolupráci s českou firmou Dateio, slibuje si od ní přesnější zařazování v rámci Česka, než jaké nabízí konkurenční mezinárodní Revolut. Dále bude možné rozdělit si platby na libovolný počet splátek, dosud bylo možné pouze platby odložit za poplatek.
  10. Google a YouTube zaplatí pokutu kvůli sběru údajů o dětech (ČeskéNoviny.cz). Google byl ve Spojených státech obviněn z toho, že sbírá údaje o dětských divácích YouTube a využívá je k cílené reklamě. Pokuta ve výši 170 milionů dolarů je nejvyšší od zavedení zákona o shromažďování informací o dětech ve věku do třinácti let v roce 1998.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme