Search
Close this search box.

FinTech review – Banka umožní nákup tokenizovaného zlata a další FinTech novinky

fintech-review-11-03-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

HSBC jako první banka na světě nabídne tokenizované zlato

Co se stalo:

Banka HSBC představila platformu, která využívá technologii distribuované účetní knihy k tokenizaci vlastnictví fyzického zlata institucionálních klientů uloženého v londýnském trezoru banky. S tokenizovaným fyzickým zlatem pak mohou HSBC a institucionální investoři obchodovat prostřednictvím platformy banky nebo prostřednictvím rozhraní API.

Co to znamená:

Banka říká, že tokenizace zlata umožňuje automatizovaný, a tedy efektivnější a nákladově efektivnější způsob, jak investoři mohou sledovat své alokované i nealokované zlato. Zatímco londýnské zlaté pruty mají hmotnost 400 trojských uncí, jeden token na platformě HSBC pro tokenizaci zlata odpovídá 0,001 trojské unci. Ve vhodnou dobu by to podle banky mohlo umožnit frakcionalizaci zlatých prutů loco London a přímé investice drobných investorů.

Další FinTech zprávy

Nová datová platforma má finančním institucím pomoci odstranit odlesňování z jejich portfolií. Forest IQ mohou finanční instituce využívat k prověřování svých portfolií, spolupráci s nejvhodnějšími společnostmi, řízení rizik odlesňování a dosahování svých cílů v oblasti klimatu a přírody.

Podle Elona Muska X (Twitter) do roka nahradí bankovní účty. Musk se již dlouho chlubí svými plány posunout X za hranice jeho mikroblogovacích počátků do podoby aplikace, která bude umět všechno, včetně řady finančních služeb. Podle Muska už nebudeme potřebovat klasický bankovní účet, vše by měla vyřešit tato superaplikace.

Zakladatel FTX byl uznán vinným z podvodu. Sam Bankman-Fried se dopustil miliardové zpronevěry. Za jeden z největších podvodů v historii Spojených států hrozí jednatřicetiletému podnikateli až 115 let za mřížemi. FTX byla před kolapsem v listopadu 2022 druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí byla vstupní branou na trh s digitálními aktivy.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme