Search
Close this search box.

Fintech review – Služba BankID Sign a lidský robot iCub

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. BankID spouští novou službu elektronických podpisů. Projekt několika tuzemských finančních domů umožňující ověřování totožností lidí online přes internetové bankovnictví představil novou službu BankID Sign. Ta lidem umožní vytvoření zaručeného podpisu smlouvy nebo dokumentu ve formátu PDF. Nová služba bude nejpozději do konce října dostupná zdarma všem uživatelům, kteří mají bankovní identitu.
  2. CNC spustí web pro generaci Z a herní aplikaci. Czech News Center sdružila své video aktivity pod jednu společnost – Czech Video Center. Zároveň připravuje nový projekt pro generaci Z, a to webový portál HeyFomo.cz. Má jít o informační, vzdělávací a zábavný portál pro mladou generaci, spuštění se plánuje na konci října. S aplikací nové vědomostní hry Kvízuj, rovněž pro mladé, vstupuje na pole gamingu.
  3. Mastercard kupuje lídra v kryptobezpečnosti. Společnost Mastercard ohlásila akvizici amerického startupu CipherTrace. Ta chrání finanční instituce před riziky praní špinavých peněz či hrozbami spojenými s kryptoměnami. Akvizice je součástí strategie společnosti Mastercard, která má pomoci poskytnout klientům větší výběr možností, kterým přesouvají své kryptoměny. Očekává se, že transakce bude uzavřena do konce roku. Cenu, za kterou byla startup CipherTrace odkoupen společnost nezveřejnila.
  4. V El Salvadoru eskalovaly protesty proti Bitcoinu. Během středečních oslav Dne nezávislosti se v El Salvadoru objevily dosud největší protesty proti Zákonu o bitcoinu, který z něj od 7. září udělal jako ve vůbec první zemi na světě zákonné platidlo. Zúčastnit se jich mělo několik tisíc lidí. Davům se nelíbí především to, že přijímání Bitcoinu jako platidla není možností, ale vynucuje se. Proti je ale i část bitcoinové komunity.
  5. Nedostatek čipů na týden zastaví výrobu závodů Škoda. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zcela zastaví od 27. září na celý týden výrobu ve všech třech svých závodech v Česku. Důvodem je nedostatek čipů, které používají v palubní elektronice. V tomto týdnu stojí výroba také kolínské Toyota Motor, i zde je důvodem nedostatek čipů. Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut.
  6. Na burze přistálo další letadlo budoucnosti. Na americké burze Nasdaq je možné zainvestovat do akcií mnichovského startupu Lilium, které se v současnosti řadí mezi jednu z nejdůležitějších společností v oblasti mobility budoucnosti. Její letouny s elektrickým pohonem by měly být využívány pro vzdušné přesuny v rámci měst a jejich okolí.
  7. Ve vesmíru je díky misi Inspiration4 nejvíc lidí najednou. Poprvé v historii se na oběžnou dráhu vypravila posádka neprofesionálních astronautů. Dohromady jsou civilisté čtyři, v čele s miliardářem Jaredem Isaacmanem, a podle plánu se mají na oběžné dráze Země na lodi společnosti SpaceX zdržet celkem 3 dny. Úkolem je v rámci lékařského výzkumu posoudit, jaké dopady má pobyt ve vesmíru na lidský organismus. Peníze, které zaplatila posádka za tento výlet, půjdou na dobročinné účely.
  8. Nákupy z Číny zdražíV úterý parlament schválil novelu, díky které dojde k úpravě pravidel platby DPH pro zásilky ze zahraničí. V současnosti platí, že zásilky ze třetích zemí s hodnotou pod 22 eur jsou od daně osvobozeny. Právě to znevýhodňuje evropské dodavatele, jejichž výrobky se danit musí. Schválená novela má tuto nerovnost napravit a i menší zásilky ze zemí mimo EU budou DPH podléhat.
  9. Rohlik je startupem roku. Jako každý rok sestavil Forbes společně s investory z Česka žebříček nejlepších tuzemských startupů. Na první příčku se dostal rozvozce potravin Rohlik.cz. Druhé místo zaujala společnost Productboard vyvíjející nástroj pro plánování produktového vývoje a na třetím místě se umístil Prusa Research, úspěšný výrobce 3D tiskáren.
  10. Na ČVUT vychovávají robota s kůží podobnou té lidské. Výzkumný tým elektrotechnické fakulty pražské ČVUT vyvinul robota, který měří na výšku něco přes metr a má rozměry zhruba čtyřletého dítěte. Nejnovější robot iCub pohání 53 elektromotorů, svět vnímá dvěma kamerami a dvěma mikrofony. Vymyká se tím, že pokud se ho někdo dotkne, ucítí to. iCub stál 250 tisíc eur, tedy asi 6,3 milionu korun, a s financováním mu pomohla vítězství v různých projektech.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Filipa Kejly

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve které vyzpovídá

Den otevřené garáže do třetice…

… ale ne naposled! V sobotu 20. května se konal již třetí Den otevřené garáže Portu Gallery v Litoměřicích, kde je pečováno o sbírku automobilů Portu Gallery.