Search
Close this search box.

FinTech review – Banky se mají připravit na kybernetickou hrozbu kvantových počítačů a další FinTech novinky

fintech-review-02-23-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Banky se mají připravit na kybernetickou hrozbu kvantových počítačů

Co se stalo:

Singapurský úřád pro měnovou politiku vydal varování pro tamní banky a finanční instituce a vyzval je, aby se připravily na nové kybernetické hrozby, které představují kvantové počítače. Úřad tvrdí, že finanční instituce musí dosáhnout „kryptoagility“, aby byly schopné efektivně přejít od zranitelných kryptografických algoritmů k postkvantové kryptografii, aniž by to výrazně ovlivnilo jejich IT systémy a infrastrukturu.

Co to znamená:

Tento krok podtrhuje naléhavost posílení kybernetických bezpečnostních opatření proti hrozbě kvantové výpočetní techniky. Odborníci předpovídají, že kvantové počítače začnou představovat riziko pro kybernetickou bezpečnost už během příštího desetiletí. Tyto počítače totiž budou poteciálně schopné prolomit tradiční šifrovací metody.

Další FinTech zprávy

ECB chce vyvracet mýty o digitálním euru. Centrální banka říká, že banky se nemají spoléhat na studie, které přehlížejí nastíněné konstrukční prvky digitálního eura. Místo toho by měly banky zaměřit svou pozornost na to, že pro ně představují větší hrozbu noví hráči jako stablecoiny, instituce elektronických peněz a další úzké bankovní konstrukce, z nichž některé jsou sponzorovány velkými technologickými společnostmi.

75 % nových kryptoměnových investic míří do nových ETF. Podle údajů společnosti Farside Investors nashromáždily spotové bitcoinové ETF celkem 4 115 bitcoinů v hodnotě přibližně 215 milionů dolarů. Lví podíl na přílivu mělo ETF od společnosti BlackRock. Odhaduje se, že 75 % nových investic do Bitcoinu pochází z 10 spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF), které byly ve Spojených státech schváleny 11. ledna.

Podle ECB je reálná hodnota Bitcoinu stále nulová. Odborníci na platební styk v Evropské centrální bance označili schválení spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) pro Bitcoin americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) za příklad „nových šatů nahého císaře“. Krok prý legitimizuje měnu, jejíž reálná hodnota jako aktiva je fakticky nulová.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme