Search
Close this search box.

Fintech review – Banky online a e-shopy pro všechny

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Videokonferenční služba Zoom se kaje. Bezpečnostní chyby opravíme, slibuje (Lupa.cz). Služba zažila kvůli koronaviru nečekaný nárůst počtu uživatelů a ve snaze o rychlý vývoj zanedbala ochranu soukromí a bezpečnosti. V příštích třech týdnech slíbila zastavit vývoj nových funkcí a soustředit se na vyřešení bezpečnostních problémů.
  2. Visa v některých státech navýší limit pro bezkontaktní platby, Česko mezi ně nepatří (Měšec.cz). V Česku požadovaly zvýšení limitu na dva tisíce korun přepravní společnosti, které chtěly omezit kontakt klientů s kurýry, přičemž uvedená částka je nejčastější výší plateb na dobírku. Banky o změně limitu neuvažují, prý by bylo potřeba nastavit software všech terminálů, což by zabralo měsíce.
  3. Creditas a UniCredit mají novou aplikaci pro platby kartou (Peníze.cz). Creditas Autentizace je samostatná aplikace, která slouží pouze k potvrzování plateb. UniCredit přidá ověřování plateb během jara do aplikace Smart Banking, která už je ke stažení.
  4. Obchod se rychle přesouvá na síť. Aplikace to usnadní i malým prodejcům (iDnes.cz). Online nákupy sice úplně nevykompenzovaly propad tržeb kamenných prodejen, rozhodně však jejich počet roste. Obchodníkům, kteří se potřebují rychle dostat na internet, pomáhá několik služeb, například easy2sell od Global Payments.
  5. Máme se kvůli koronaviru bát platit hotově? Podle WHO nikoli (InvestičníWeb.cz). Podle světové zdravotnické ogranizace není důvod k obavám z hotovosti. Virus údajně potřebuje živou buňku pro to, aby se na ní udržel. Jak bankovky, tak kovové mince jsou pro koronavirus nehostinné prostředí.
  6. Operátoři spustili mobilní signál na části linky metra B (ČeskéNoviny.cz). V současnosti probíhá testovací provoz mezi stanicemi Křižíkova a Invalidovna. V příštích týdnech se má testovací provoz spustit mezi stanicemi Muzeum a Můstek na lince A, následně by mělo dojít ke zprovoznění mobilního signálu na větších úsecích obou linek.
  7. Změna operátora je od středy rychlejší a levnější (ČT24.cz). Novela telekomunikačního zákona zkracuje přenos čísla z deseti na dva dny a snižuje maximální výši pokut za předčasné ukončení smlouvy. Vztahuje se i na již platné smlouvy.
  8. O platební kartu u České spořitelny můžete požádat on-line (Měšec.cz). Od 2. dubna si můžete o kartu zažádat přes online formulář, banka vám ji pošle zdarma domů. Chce tak snížit riziko přenosu koronaviru.
  9. Po akci Zachraň pivo startuje projekt Zachraň hospodu (E15.cz). Prostřednictvím webu iniciativy si můžete zakoupit poukaz do oblíbené hospody, který uplatníte, až bude možné zařízení navštívit. Podle odhadů Asociace hotelů a restaurací můžou klesnout celkové roční tržby restaurací o 40 procent.
  10. Půl roku bez hypotéky či úvěrů. Vláda umožnila odklad jejich splátek (Forbes.cz). Většina finančních institucí již odklad nabízí, vláda však úlevu tento týden schválila plošně. Klienti si sami mohou určit délku trvání odkladu až do půl roku a podle ministryně financí Schillerové nepovede k negativním zápisům v registrech.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#10 – NFT na Bitcoinu

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás

Psychika tvoří 80 % úspěchu

Se stresem se v běžném životě potýkáme každý den, ať už jde o vypjaté dopravní situace, absurdní hádky,