Search
Close this search box.

Fintech review – bezkontaktní Česko a stromky až ke dveřím

fintech review

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Drtivá většina plateb kartami Mastercard v Česku probíhá bezkontaktně. Zatímco v Evropě proběhne bezkontaktně každá druhá platba kartou Matstercard, v Česku je to 93 procent! Díky tomu je v oblasti bezkontaktního placení Česko na prvním místě v Evropě.
  2. Uber Eats se v Praze spojuje s McDonald’s, hamburgery bude rozvážet v širším centru města. Spolupráce nováčka na trhu Uber Eats se společností McDonald’s byla dlouhodobě očekávaným krokem. Ta totiž funguje úspěšně již v zahraničí. Prozatím se služba týká 4 restaurací McDonald’s, ze kterých Uber Eats rozváží v 2,5 kilometrovém okruhu.
  3. Amazon do roku 2021 otevře 3 000 prodejen potravin budoucnosti, které nemají pokladny. Do 3 let tak Amazonu zbývá otevřít dalších 2 996 prodejen. Aktuálně totiž fungují pouze 4, z nichž 3 se nachází v Seattlu. Jen do roku 2019 plánuje společnost Jeffa Bezose otevřít až 50 nových samoobslužných prodejen.
  4. Bisnode: Letos by v ČR mohlo zaniknout rekordní množství firem. Údaje za první pololetí naznačují, že by letos mohlo zaniknout rekordní množství firem. Zatímco v minulém roce zaniklo 11 526 firem, za první polovinu roku 20118 šlo o 6 000 firem. Od roku 2015 toto číslo pravidelně stoupá. Nejvíce společnosti zaniklo z oblasti pronájmu a správy nemovitostí nebo obchodu.
  5. Křetínský s Tkáčem navýšili podíl ve společnosti Makro AG na 10,9 procenta. Díky opci mohou získat ještě více. Společnost EP Global Commerce II, jejíž jsou vlastníci, koupila 3,6% podíl ve vlastníkovi společnosti Makro. Stejně tak má společnost možnost uplatnit nákupní opci, kterou by mohla dosáhnout až na dalších 15 %.
  6. Čínský „Amazon světa služeb“ úspěšně vstoupil na burzu, akcie stouply o pět procent. Společnost Meituan-Dianping provozuje aplikaci, kterou aktuálně využívá více než 300 milionů lidí. Zákazníci přes ní mohou nakoupit různé služby od lístků do kina po rozvoz jídla. Vyhnula se tak nepříjemnostem na burze, které po vstupu zažila například společnost Xiaomi.
  7. Konkurenční výhoda – české firmy postavily téměř desetinu pasivních domů na světě. Jedná se o cenné zkušenosti, které mohou české firmy naplno využít především od začátku roku 2020. Prvního ledna stejného roku totiž vstupuje do platnosti povinnost stavět nové budovy v nulovém standardu (nulová spotřeba energie).
  8. Mastercard představuje globální obchodní platformu. Mastercard představil platformu, která má podnikům po celém světě zjednodušit a zautomatizovat proces nákupu zdrojů. Tvrdí, že většina inovací se dělá spíše pro koncové zákazníky a B2B business zůstává z velké části založen na papírovém systému.
  9. Jak Češi nakupují online: Problém s reklamací od dalšího nákupu odradí až polovinu zákazníků. Téměř dvě třetiny Čechů již reklamovaly zboží, které nakoupily na internetu. Polovina z nich by v případě problémů s reklamací nedala eshopu další šanci. Hlavním problémem je však nutnost reklamace. Druhou šanci by eshopu třetina Čechů nedala, ani pokud by se obešla bez problému.
  10. Vánoční stromeček v krabici až ke dveřím. Amazon začne rozvážet v listopadu. Americký Amazon začne od listopadu rozvážet živé vánoční stromy. Objednat si půjde až dvoumetrový strom, který bude doručen k vám domu. Experimentovat s rozvážkou živých stromů začal Amazon už minulý rok, kdy však nabízel stromy s výškou pod jeden metr. Evropský Amazon podobnou službu (alespoň tento rok) nechystá.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

portu-uspesne-zhodnocovat

Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás