Search
Close this search box.

FinTech Review – Bitcoin City a rekordní růst techu FTMO

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. VOS.health vydá NFT sérii upozorňující na duševní zdraví. Startup VOS.health vydá v prosinci svoji vlastní sérii NFT. Jako první na světě bude kombinovat využití nezaměnitelných tokenů s osvětou problematiky psychické zdraví. Novou sérii VOS Pets bude tvořit 9 999 unikátních 3D mazlíčků Projekt je zaměřen především na mladou generaci. Část výtěžku daruje platforma na dobrou věc.
  2. První farmářské dluhopisy na pražské burze. Pražská burza nabízí od října netradiční investiční příležitost do udržitelného bio zemědělství. Začaly se obchodovat první zemědělské dluhopisy, které vydala společnost Babičkin dvor, největší producent vajec z neklecových chovů a druhý největší výrobce vajec na Slovensku. Dluhopisy mají celkovou hodnotu 200 milionů korun, účelem jejich emise je co nejrychlejší navýšení produkce vajec, která nejsou z klece.
  3. Prezident El Salvadoru plánuje vybudovat Bitcoin City. První stát světa, který přijal bitcoin jako oficiální platidlo, chce postavit „bitcoinové město“, pohánět ho bude geotermální elektrárna u sopky. Země hodlá financovat výstavbu bitcoinovými „sopečnými“ dluhopisy v celkové hodnotě jedné miliardy dolarů, tedy v přepočtu 22,5 miliardy korun. Budoucí obyvatele přiláká minimálním daňovým zatížením.
  4. Porsche sází na elektrická kola a kupuje většinový podíl podíl ve společnosti Greyp. Výrobce high-end elektrokol Greyp se bude ve spolupráci s Porsche věnovat dalšímu rozvoji v oblasti elektrické mobility. Už teď se jedná o velmi technologicky pokročilá kola s malými elektromotory, integrovanými „počítači“  a akčními kamerami. Chorvatská společnost Greyp Bikes vznikla před 7 lety a je s ní spojen podnikatel Mate Rimac stojící za výrobcem elektromobilů Rimac.
  5. Česká FTMO roste nejrychleji v Evropě – za 4 roky se zvětšila o 39 432 %. V soutěži Deloitte Fast 50 byla společnost FTMO vyhlášena jako nejrychleji rostoucí technologická firma ve střední a východní Evropě. A nejen to – FTMO se svým růstem stala rekordmanem ve 22leté historii soutěže. Firma FTMO se věnuje tradingu a na její platformě obchodují desetitisíce retail obchodníků z celého světa. Ti nejprve projdou vzdělávacím kurzem v oblasti finančních trhů a mohou tak skrz speciální obchodní účet provádět obchody. S FTMO se dělí o případný zisk.
  6. Ionity plánuje do roku 2025 postavit dalších 5 500 rychlonabíječek. Evropská síť nabíjecích stanic Ionity plánuje investici ve výši 700 milionů eur na posílení sítě ultrarychlého nabíjení ze současných 1 500 na 7 000 stojanů. Za Ionity stojí 5 velkých automobilových hráčů: BMW, Volkswagen, Daimler, Ford a Hyundai. Nabíjet auta u stanic Ionity je možné už ve 24 evropských zemích a do budoucna se má posilovat kapacita nabíjecích stanic u nejvytíženějších silnic a stejně tak rozšiřovat nabídka nabíjecích míst.
  7. Český virtuální fitness kouč dobývá svět. Aplikaci Fitify vznikla původně jako studentský projekt pro osobní potřebu. Dnes registruje více než 15 milionů uživatelů po celém světě, z nichž je 50 tisíc je platících. Uživatelé mají na výběr z více než 850 různých cviků, všech potenciálních kombinací jsou potom miliony. Aplikaci pomohlo v růstu kromě lockdownu i to, že navázala spolupráci s Applem a objevuje se App Store jako aplikace dne.
  8. Heureka bude oceňovat udržitelné e-shopy. Nákupní portál Heureka představil projekt Udržitelný e-shop, na kterým spolupracovala se společnostmi jako VISA či Komerční banka. Ocenění Udržitelný e-shop chtějí zástupci projektu udělovat firmám, kterým není společenská odpovědnost lhostejná a zaslouží si ocenění a veřejnou podporu. Pokud bude e-shop splňovat potřebná kritéria, získá vedle zelené ikony na Heurece také certifikát. Ocenění zatím získaly 4 e-shopy.
  9. Apple žaluje izraleskou firmu kvůli softwaru Pegasus – špehoval novináře i lidskoprávní aktivisty. Společnost Apple prohlásila, že chce firmě NSO Group znemožnit používat jakýkoli její software, služby nebo zařízení. Apple tvrdí, že díky softwaru Pegasus od NSO je možné vzdáleně přístupovat k mikrofonům, kamerám i dalším datům v zařízeních s operačními systémy iOS a Android. Pokud by Apple v žalobě uspěl, hodlá rozdělit odškodné mezi skupiny zasahující v boji proti sledování.
  10. Letadlo Spirit of Innovation společnosti Rolls-Royce má být nejrychlejším elektrickým letounem světa. Společost Rolls-Royce se svým prototypem letadla s elektrickým motorem tak otevírá novou éru létání. Elektroletoun dosáhl rychlosti 623 km/h a překonal tak dosavadní rychlostní rekord. Podle generálního ředitele společnosti Rolls-Royce je firma opět o krok blíže k uskutečnění technologických průlomů v dekarbonizaci nejen letecké dopravy.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události