Search
Close this search box.

Fintech review – Bitcoin v Číně a YouTube v Česku

Fintech review – Bitcoin v Číně a YouTube v Česku

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. YouTube spustil v Česku hudební službu YouTube Music (ČeskéNoviny.cz). Placená služba umožňuje uživatelům poslouchat hudbu bez reklam, na pozadí a offline. YouTube se tak stává přímým konkurentem služeb typu Spotify nebo Apple Music.
  2. WeChat Pay začne rušit účty přistižené při obchodování s kryptoměnami (FintechCowboys.cz). Populární čínská elektronická peněženka aktualizuje své podmínky pravděpodobně jako reakci na rostoucí tlak ze strany čínské vlády, která se chystá těžbu kryptoměn zakázat. Nová pravidla budou platit od 31. května.
  3. Český start-up nabral další miliony na výzkum rakoviny (E15.cz). Česko-americký startup Machavert získal od investorů 55 milionů korun na vývoj léku na rakovinu. Firma se do pěti let chystá vstoupit na newyorskou burzu.
  4. Každý sedmý Čech nakupuje jídlo přes internet. E-shopům však chybí kapacity, zkouší proto inovace (iRozhlas.cz). Podle konzultační společnosti Acomware brání nárůstu online nakupujících hlavně chybějící kapacity prodejců. Testují tak například doručování do chladících boxů v kancelářských budovách či přímo do kufrů aut.
  5. Spojené státy zařadily čínskou společnost Huawei na černou listinu, nebudou moci kupovat americké součástky bez souhlasu americké vlády (IHNED.cz). Na černou listinu se společnost dostala kvůli podezření ze spolupráce s čínskou rozvědkou. Podle analytiků může tato situace zpomalit výstavbu sítí 5G.
  6. Taxíky ve vzduchu. Německý startup Lilium poprvé letěl se svým pětimístným elektrickým letadlem (CzechCrunch.cz). Letadlo Lilium Jet s 36 elektrickými tryskovými motory je schopné vertikálního vzletu a přistání. Zatím byl vyzkoušen právě jen kolmý let, v budoucnu má létat rychlostí 300 kilometrů za hodinu.
  7. Hodnota bitcoinu překročila osm tisíc dolarů. Za růstem mohou stát čínští investoři (Aktuálně.cz). Od začátku roku vzrostla cena bitcoinu o více než 120 procent, hranici osmi tisíc dolarů překročila poprvé od loňského července. Podle odborníků mohou bitcoin nakupovat čínští investoři ve snaze o diverzifikaci.
  8. Boeing si v dubnu nepřipsal ani jednu novou objednávku na svá letadla (E15.cz). Podle analytiků má Boeing problémy s objednávkami kvůli modelu 737 MAX, který od poloviny dubna nesmí létat. Od ledna společnost zaznamenala -119 čistých objednávek, do kterých se počítají i zrušené zakázky, v záporných číslech se nachází i konkurenční společnost Airbus.
  9. V Latinské Americe vyroste díky 3D tisku za 24 hodin nová obytná čtvrť. Má pomoci i lidem bez domova (CzechCrunch.cz). Jak zlevnit výrobu domů a umožnit důstojné bydlení i velmi chudým lidem? Řešení má americká nezisková firma New Story a startup Icon, která na nové 3D tiskárně dokáže vytisknout obydlí za jediný den.
  10. Nový fond bude platit investorům za to, že do něj investují (iDnes.cz). Ne všechno, co je zdarma, je jednoduché, ale strategie společnosti Salt Financial se jeví jako jasná. Myšlenkou je nalákat zákazníky, aby si tento fond vyzkoušeli. Fond bude provize zákazníkům vyplácet z prvních 100 milionů dolarů v aktivech, které do fondu poplynou v příštím roce. Účtování poplatku plánuje Salt Financial po skončení propagačního období.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme