Search
Close this search box.

FinTech review – BlackRock spustil tokenizovaný fond na blockchainu a další FinTechy novinky

blackrock

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

BlackRock spustil svůj první tokenizovaný fond na veřejném blockchainu

Co se stalo:

Společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, učinila svůj první krok do světa tokenizace. Firma spustila svůj první tokenizovaný fond na veřejném blockchainu. Fond BlackRock USD Institutional Digital Liquidity bude emitován na blockchainu Ethereum. Fond bude mít minimální investici 100 000 USD a bude ho nabízet společnost Securitize, americká firma obchodující s cennými papíry na digitální aktiva, která bude také provádět prodej tokenů.

Co to znamená:

Start nového fondu navazuje na první spotové bitcoinové ETF BlackRocku, které bylo spuštěno v lednu letošního roku. Od té doby do něj od investorů přitekla aktiva v hodnotě přibližně 15 miliard USD. Hodnota kryptoměn prudce vzrostla, Bitcoin překonal i své historické maximum. Zástupci BlackRocku věří, že by tokenizace cenných papírů mohla zásadně proměnit kapitálové trhy. Tokenizace totiž podle nich má potenciál zajistit, že se zbavíme všech problémů kolem nezákonných aktivit týkajících se dluhopisů, akcií a digitálních technologií.

Další FinTech zprávy

Centrální banky využijí AI k získávání údajů o klimatických rizicích. Banka pro mezinárodní platby dokončila testování projektu Gaia, iniciativy prováděné ve spolupráci se třemi centrálními bankami s cílem prozkoumat využití zpracování přirozeného jazyka, optického rozpoznávání znaků a strojového učení k získávání údajů o klimatu z firemních reportů. Partneři projektu tvrdí, že flexibilní design může sloužit jako model pro aplikace využívající umělou inteligenci (AI) v širší škále případů použití pro centrální banky a finanční sektor.

Chyba etiopské banky umožnila vybrat klientům téměř miliardu korun. Největší etiopská banka se snaží získat zpět velké množství peněz, které si klienti vybrali po „systémové chybě“. Instituci trvalo několik hodin, než se ji podařilo zmrazit transakce. Její klienti mezitím vybrali nebo převedli do jiných bank více než 40 milionů USD (930 milionů Kč).

Satoshi Nakamoto stále neznámý. Jako tvůrce Bitcoinu bývá označována osoba jménem Satoshi Nakamoto, jeho skutečná identita ale není známa. Zůstává to tak i v této chvíli, za Satoshiho se totiž sice vydával Australan Craig Wright, podle soudu ale lhal. Totožnost tvůrce nejstarší kryptoměny tak zůstává nadále neznámá.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services. S licencí obchodníka s cennými papíry od České národní banky se v lednu 2024 odštěpí do samostatné společnosti WOOD Retail Investments. Po tomto oddělení získává Portu krom samostatnosti hlavně větší flexibilitu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy. Pro stávající klienty Portu se nic nemění.

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu