Search
Close this search box.

FinTech Review – Český NFT rekord a drony od Googlu

flying drone

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Obraz Joea Muczky trhl český bitcoinový aukční rekord. Český umělec Joe Muczka junior má za sebou první úspěšný prodej NFT – rekordní. S prodejní cenou 45,4 tisíc dolarů se dílo opavského rodáka stalo vůbec nejdražším českým NFT. Obraz, který se dražil na platformě Binance, získá neznámý kupec jak v digitální, tak fyzické podobě. Na stejné platformě nabízí svou kolekci tokenů také další český umělec Martin Stranka.
  2. Nation 1 spouští program pro začínající startupy. Startupový akcelerátor spouští program, ve kterém nabízí až 1,5 milionu eur a byznysovou „KPZ“ složenou z know-how startupových matadorů. Batch 2022 je určen pro agilní startupy s globálními ambicemi, cílem je obhájit svou jejich vizi před investory a za pár měsíců odcházet s funkčním startupem, který může dobýt svět. Přihlášky se uzavírají 6. ledna příštího roku.
  3. Affirm spouští adaptivní splátky. Adaptive Checkout, adaptivní splátky nebo platební metody, poskytuje širší rozsah personalizovaných platebních možností, včetně čtyř bezúročných plateb v rámci vybraného období. Produkt umožňuje nabídnout zákazníkům ještě větší výběr a flexibilitu při placení a zároveň zvýšit prodej. Obchodníci, kteří již službu využívají, zaznamenali průměrný nárůst transakcí o 20 %.
  4. Česká spořitelna začne radit online. Česká spořitelna se rozhodla začít nabízet schůzky prostřednictvím přímého bankovnictví George. Chce přesunout část poradenství do online prostoru. Na pobočkách spořitelny proběhne ročně víc než milion poradenských schůzek, na konci letošního roku by se 10 procent z nich mělo odehrát online formou videohovoru, v příštím roce až čtvrtina.
  5. Drony od Googlu doručují nákupy přímo ze střech obchodů. Dceřinná firma Googlu, společnost Wing, našla využití pro pro jinak nepříliš využívané střechy nákupních center a zřídila na nich své „dronporty“. Firma testuje doručovaní zásilek pomocí dronů už od roku 2017. Podle mateřského Google jsou asi 50krát efektivnější než motorová auta, a prý i desetkrát než elektroauta. V srpnu Wing po čtyřech letech testování pokořil hranici 100 tisíc doručených balíků.
  6. Antenna Group kupuje TV stanice od Sony Pictures. Mediální skupina Antenna přebírá portfolio společnosti Sony Pictures ve střední a východní Evropě čítající 22 placených televizních kanálů jako AXN nebo Viasat 3. Nově získané kanály a On Demand služby zahrnují 24 milionů předplatitelů ve 12 zemích. Skupina má v plánu vylepšit nabídku kanálů, rovněž chce hledat investiční příležitosti napříč produkčními společnostmi a televizními kanály.
  7. Škoda Auto do konce roku výrazně omezí či zastaví výrobu. Automobilka Škoda Auta od 18. října výhledové do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech tří českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které používají v palubní elektronice. Za nedostatkem polovodičů podle Škody stojí snížení produkce výrobců v Asii kvůli pandemii. Automobilka se během útlumu ve výrobě zaměří na dokončení rozpracovaných vozů.
  8. Facemoji získává třímilionovou investici na další vývoj. Původem český startup Facemoji je založen na tvorbě podkladů s animovanými avatary, které mohou vývojáři používat pro své aplikace. Nová investice, na které se podílely fondy Play Ventures či společnost Twitter a poslouží zejména pro výzkumné a vývojové aktivity v Česku a Polsku. Část z ní poputuje také na najímání nových lidí.
  9. Prusa Research začíná vyrábět vlastní základové desky. Český výrobce 3D tiskáren se blíží dokončení vývoje vlastních základových desek, svou první desku již sama vytiskla. Firma už od svého počátku staví na principech projektu RepRap – replicating rapid prototyper. Cílem bylo vymyslet mašinu, která dokáže vyrobit co nejvíce dílů pro svoji vlastní konstrukci. Výrobce chce postupně dosáhnout toho, aby největší část výroby jejích 3D tiskáren probíhala pod jednou byznysovou střechou.
  10. TikTok vstupuje na trh s NFTs. Sociální síť TikTok se při příležitosti miliardy uživatelů rozhodla zvěčnit významné momenty ve svém vývoji a oznámila svou první kolekci NFTs. TikTok Top Moments nabízí výběr šesti významných videí, která pochází od některých z nejoblíbenějších tvůrců na platformě. Videa se budou prodávat na Ethereum, Výtěžek půjde z velké části přímo zapojeným tvůrcům a NFT umělcům.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie