Search
Close this search box.

Fintech review – Cestovka Slevomatu a války na Wikipedii

balony fintech

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Zklamání. Růst české ekonomiky zůstal za očekáváním. Česká ekonomika naráží na hranice svého růstu. Ve 3. čtvrtletí zaostala za odhadem České národní banky a meziročně rostla pouze o 2,3 procenta. Tento předběžný odhad Českého statistického úřadu označila většina analytiků za zklamání. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie si nestojíme až tak špatně. Zaostáváme však za zeměmi Visegrádské skupiny, které rostou podstatně rychlejším tempem.
  2. Poprvé od začátku roku 2015 německá ekonomika mezičtvrtletně klesla, EU si růst drží. Pro Česko je klíčový zejména vývoj v sousedním Německu. Ekonomice našeho západního souseda se však dařilo ještě hůře. Meziročně sice roste o 1,1 procenta, ale mezičtvrtletně poprvé od roku 2015 klesla. Jedním z důvodů jsou potíže automobilového sektoru, na který negativně dopadlo zavádění nových standardů měření emisí.
  3. Více než polovina Britů je proti brexitu, dohodu premiérky Mayové podporuje jen hrstka. Část konzervativců se snaží vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Středeční předběžná dohoda o brexitu se nesetkala s nadšením. Podporuje ji pouhých 14 procent dotázaných Britů. Více než dvojnásobek (32 %) by Evropskou unii raději opustilo bez dohody. Nadpoloviční většina dotázaných (54 %) by nejradši zůstala v EU.
  4. Česká investiční platforma Fundlift překročila 250 milionů korun v zafinancovaných kampaních. Crowdfundingová platforma Fundlift.cz, spadající pod finanční skupinu Roklen, pomohla vybrat již přes 250 miliónů korun. Pomohly jí k tomu především 2 loňské kampaně, ve kterých se podařil vybrat 2 krát 20 milionů korun. Za svoji krátkou existenci se Fundliftu podařilo vybrat peníze pro 43 kampaní. Průměrná investice na Fundliftu činí 33 tisíc korun.
  5. Průzkum: S EET většina Čechů souhlasí a berou ji pozitivně. Účtenkovku hrají důchodci. Téměř 70 procent Čechů považuje zavedení elektronické evidence tržeb za pozitivní opatření. Špatně si nevede ani loterie Účtenkovka, kterou vnímá pozitivně 40 procent lidí (18 % ji vnímá negativně, zbytek na ni nemá názor). S klesajícím věkem klesá i obliba EET a chuť si v obchodech brát účtenku.
  6. Do zahraničí se bude od příštího května volat a psát výrazně levněji. Evropský parlament schválil návrh na snížení cen za volání v rámci EU. Od poloviny května 2019 bude cena volání z Čech do jiné země EU maximálně 6 Kč za minutu. Cena SMS nepřesáhne 1,50 Kč. Za návrhem a jeho prosazením stojí česká poslankyně Dita Charanzová (ANO 2011).
  7. Výměnu peněz ve směnárně půjde do tří hodin stornovat, schválila Sněmovna. Novelu příslušného zákona ve středu schválila Sněmovna. Hlavním cílem je ochrana turistů před nekalými praktikami pražských směnáren. Pokud byla směna provedena dle platného kurzu (který si nastavují směnárny), nebylo do nynějška možné směnu stornovat. Docházelo tak ke směnám za nevýhodné kurzy nebo s neobvykle vysokými poplatky. Součástí balíčku je i zákaz tzv. VIP kurzů, které se ukázaly být jako matoucí.
  8. Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu. Oblíbený slevový portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář. Do exotických destinací bude vozit zákazníky pod jménem CK Zanzo. Stále více se tak Slevomat posouvá od svého původního byznys modelu k zážitkovému cestovnímu portálu. V loňském roce prodal přes čtvrt milionu zájezdů v České republice a drží tak místo jedničky na trhu v prodeji tuzemských dovolených a pobytů.
  9. Facebook si údajně objednal nenávistné příspěvky. Měly poškodit konkurenci. Kolem Facebooku panoval poslední měsíc až neobvyklý klid. Ten však netrval příliš dlouho a na bedra společnosti Facebook se sneslo obvinění o údajném najmutí PR agentury, která měla na internetu zdiskreditovat konkurenci. Negativní příspěvky měly směřovat jak proti konkurenci tak proti židovskému multimiliardáři Georgovi Sorosovi. Antisemitské příspěvky měly být údajnou pomstou za jeho kritiku Facebooku.
  10. Neznámé války na Wikipedii. Editoři se roky perou o hesla, třetina sporů se nikdy nevyřeší. Třetina editorských diskuzí na největší internetové encyklopedii skončí nevyřešena.  Nejen to, některé souboje na Wikipedii trvají roky. Hlavním důvodem je omezené množství uživatelů starajících se o Wikipedii. Více než tři čtvrtiny anglických článků jsou spravovány pouhým procentem editorů. Někteří z nich jsou svou „prací“ natolik pohlceni, že vedou dlouholeté spory o výklad jednotlivých hesel. Častým důvodem nesouhlasu jsou nevyřešené spory mezi jednotlivými editory, které následně přesouvají k jiným stránkám. Příkladem je spor o heslo kukuřice, který se na anglický stránce Wikipedie táhne přes 10 let. Důvodem sporu je to, zdali má stránka být pod názvem corn nebo maize.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn