Search
Close this search box.

FinTech review – ChatGPT analyzuje projevy Fedu a další FinTech novinky

fintech-review-04-28-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

JPMorgan používá ChatGPT k analýze projevů Fedu

Co se stalo:

JPMorgan vytvořila model založený na ChatGPT, který analyzuje prohlášení a projevy americké centrální banky (Fedu). Cílem je odhalit potenciální obchodní signály. Model prozkoumal projevy Fedu za posledních 25 let a ohodnotil je podle toho, jak moc byly dané projevy „jestřábí“ nebo „holubičí“.

Ekonomové společnosti JPMorgan pak výsledky porovnali s výkonností investičních aktiv. Díky tomu zjistili, že umělá inteligence by mohla potenciálně pomoci při předpovídání změn politiky a být užitečná pro obchodování a trading.

Co to znamená:

Banka uvádí, že předběžné výsledky jsou velmi povzbudivé a že využití modelu již bylo rozšířeno na Evropskou centrální banku a centrální banku Velké Británie. Další centrální banky mají brzy následovat.

Podle šéfa JPMorgan Chase Jamieho Dimona banka pracuje na více než 300 případech využití umělé inteligence. Zajímavé je, že ta stejná JPMorgan v únoru svým zaměstnancům využívání ChatGPT omezila.

Další FinTech zprávy

Raiffeisenlandesbank bude nabízet kryptoinvestice. V prohlášení, které vydala kryptoměnová směnárna Bitpanda a vídeňské zastoupení Raiffeisen Bank, se uvádí, že firmy spolupracují na nabídce kryptoměn pro zákazníky této banky.

Švédská společnost BankID zavádí digitální průkaz totožnosti. Aplikace sice nenahradí tradiční průkazy totožnosti pro cestování a styk s úřady, ale lze ji použít pro ověření věku při nákupu alkoholu a při vyzvedávání zásilek na poště.

Investiční banka snížila ocenění Revolutu o polovinu. Fond Schroders Capital Global Innovation Trust v dokumentu pro regulatorní orgány snížil ohodnocení své investice do jednoho z největších FinTechů o přibližně 46 %.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou

Investice do whisky

Výsledky aukcí whisky v roce 2020

Glenrothes Skvělé výsledky v aukčních prodejích zaznamenávají sudy z palírny Glenrothes. Na Portu Gallery jste již měli možnost

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).

Kde všude s Portu investujete?

V předchozích článcích jsme se bavili o tom, že portfolia budou globálně diverzifikovaná, a že nákupem ETF vlastníte velké