Search
Close this search box.

FinTech review – Co je to klimatický FinTech a další novinky

fintech-review-04-11

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Co se stalo:

Podle údajů společnosti CommerzVentures získaly startupy, které se pohybují na pomezí klimatu, financí a technologií, za prvních šest měsíců roku 2022 celosvětově 1,8 miliardy dolarů, což je již 1,5krát více než za celý rok 2021.

A Evropa v tomto odvětví zaujímá celosvětové prvenství. V první polovině roku 2022 získaly evropské startupy zabývající se fintechem v oblasti klimatu 3,5krát více prostředků než jejich americké protějšky – 1,4 miliardy dolarů oproti 401 milionům dolarů.

Co to znamená:

Co je to vlastně klimatický fintech? To je stále předmětem diskuse. Magazín Sifted například uvádí 6 hlavních kategorií, které pod novou oblast spadají:

  • Měření uhlíkové stopy
  • Řízení klimatických rizik
  • Kompenzace uhlíkových emisí
  • ESG reportování
  • Klimatické krypto projekty
  • Impaktové investování a udržitelné bankovnictví

 

Startupy, které jsou nejblíže penězům, přirozeně nabízejí největší návratnost investic. Investoři se proto pravděpodobně budou zaměřovat na projekty, které mají blízko emisním povolenkám. FinTech investoři tak budou sledovat trhy a burzy, které tyto povolenky prodávají.

Velkou příležitostí také budou platformy, které mohou lidem pomoci nasměrovat úspory a důchody do ekologičtějších (ESG) investic.

Další FinTech zprávy

Evropská komise o rok odložila nutnost získání crowdfundingové licence. Podle ještě před týdnem platných pravidel měli provozovatelé crowdfundingu v celé Evropské unii čas jen do 10. listopadu, aby získali licenci a mohli poskytovat své crowdfundingové služby. Evropská komise ale schválila prodloužení přechodného období, kdy mohou crowdfundingové firmy podnikat i bez licence, o jeden rok. Podle expertů tak údajně zachránila český crowdfunding.

CEO největšího evropského FinTechu „nezajímá“ valuace. Checkout.com je nyní nejhodnotnějším evropským startupem s hodnotou 40 miliard dolarů. Guillaume Pousaz, zakladatel a generální ředitel společnosti, však říká, že mu na tomto prvenství nezáleží a zároveň ho nedávné poklesy valuací nijak netrápí. Důležitý je pro něj zisk. Že by návrat ke starým časům?

Singapur plánuje testovat znalosti obchodníků s kryptoměnami. Singapur může brzy vyžadovat, aby drobní investoři podstoupili test a nepoužívali k obchodování s kryptoměnami platby kreditní kartou a jiné formy půjček, navrhla to tamní centrální banka.

FinTech Stripe propustí 1100 zaměstnanců. Generální ředitel společnosti Patrick Collison ve zprávě zaslané zaměstnancům a zveřejněné na internetu popisuje škrty jako „začátek jiného ekonomického klimatu“.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#5 – Nahoru a dolu

Vítejte u čtení dalšího Crypto newsletteru. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za poslední

portu-uspesne-zhodnocovat

Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?