FinTech review – Coinbase musí zaplatit pokutu a další FinTech novinky

fintech-review-27-01-

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Coinbase dostala pokutu od nizozemské centrální banky

Co se stalo:

Společnost Coinbase dostala v Nizozemsku od tamní centrální banky pokutu 3,33 milionu eur za poskytování kryptoměnových služeb bez příslušné registrace. Kryptoměnové firmy se v této zemi musí podle zákonů proti praní špinavých peněz od května 2020 registrovat jako společnosti poskytující převody peněz. Coinbase získala příslušnou licenci až v září 2022. Téměř dva roky tak nesplňovala zákonem dané požadavky.

Co to znamená:

To, že Coinbase nemělo příslušnou registraci znamenalo, že burza nemohla v uvedeném období nahlásit neobvyklé transakce příslušnému nizozemskému finančnímu úřadu. Potenciálně nelegální transakce tak mohly zůstat vyšetřovacími orgány nepovšimnuty.

Coinbase se proti pokutě může stále odvolat. Burza podle agentury Reuters uvedla, že s rozhodutím nesouhlasí. Odůvodnění pokuty totiž podle Coinbase  neobsahuje žádnou kritiku burzou nabízených služeb. V červenci 2022 uložila nizozemská centrální banka stejnou pokutu Binance.

Další FinTech zprávy

U Neobank přibývá podvodů. Podle finančního ombudsmana Spojeného království (FOS) došlo k nárůstu bankovních podvodů. K největšímu nárůstu přitom došlo u tzv. Neobank, tedy bank, které fungují pouze online a nemají žádné pobočky. Počet stížností na podvody rostl u Starlingu, Revolutu a Monza nejen rychleji než u tradičních bank, ale dokonce rychleji, než jim přibýval počet zákazníků.

FinTech Zip letos očekává zisk. Firma kótovaná na burze v Sydney, předpokládá, že do konce roku dosáhne rentability. V minulých měsících výrazně snížila náklady a došlo i na propouštění. Společnost, která vlastní mimojiné i české Twisto, postihl v minulém roce propad valuace.

Saudská centrální banka testuje CBDC. Saúdská centrální banka ve spolupráci s místními bankami a fintechovými společnostmi testuje vlastní digitální měnu (CBDC). Projekt je v souladu s několika iniciativami centrálních bank v oblasti CBDC po celém světě a je součástí probíhajícího výzkumu a experimentů Saúdskoarabské měnové agentury (Sama) v oblasti CBDC.

Španělská centrální banka schválila spuštění digitálního eura. Takvaný EURM společnosti MONEI umožní v testovací fázi uživatelům jednoduše zadat své telefonní číslo a ověřit svou totožnost prostřednictvím videoidentifikace. Poté si uživatelé prostřednictvím společnosti Bizum, předního poskytovatele okamžitých plateb ve Španělsku, načte do své peněženky skutečná eura.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či dostupnost pro běžné