Search
Close this search box.

Fintech review – Crowdfunding, kam se podíváš a firmy na cloudu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Hudební služby si už předplácí skoro 400 milionů posluchačů. MP3 by dnes pirátil jen blázen (Connect.cz). V prvním čtvrtletí dosáhl počet předplatitelů hudebních služeb odhadem 394 milionů. Sektoru stále vládne Spotify se 30 procenty, v závěsu je Apple Music s 25 procenty. Do konce roku může čísly zamíchat konec Google Play Music, jejíž zákazníci pravděpodbně budou přecházet k jiným službám.
  2. Většina českých firem využívá cloud, další se do něj chystají (SvětChytře.cz). Podle průzkumu společností T-Mobile a Microsoft běžně používá notebook se zabezpečeným připojením na firemní systémy přes 70 procent zaměstnanců. Rozšiřují se i smartphony, ty ke vzdálenému přístupu aspoň k firemnímu mailu používá nadpoloviční většina dotazovaných.
  3. Nvidii stále pronásleduje kauza z dob kryptoměnové horečky v roce 2017 (Lupa.cz). Výrobce grafických karet je podezíraný z podhodnocování zisků spojených s těžbou kryptoměn v roce 2017 za účelem zmírnění obav investorů, že je zvýšená poptávka po grafických kartách vázaná na volatilní krypto trhy. Přestože propad na trhu kryptoměn v roce 2018 koreluje s 20% propadem akcií Nvidie, společnost nadále tvrdí, že říkala pravdu a nemohla vědět, za jakým účelem si lidé její karty nakupují.
  4. Trh se stravenkami houstne. Česká firma chce s kartou LemonPay konkurovat zavedeným hráčům (E15.cz). Za kartu, na kterou je zaměstnancům možné převádět peníze na jídlo či sport, bude zaměstnavatel platit fixní částku. Petr Skoč, obchodní ředitel firmy Advanced Finances, která s investory s kartou přichází, očekává do konce roku 25 tisíc aktivních uživatelů, do tří let jich potom chce 250 tisíc.
  5. Click to Pay v online nakupování spojí kartové společnosti American Express, Discover, Mastercard a Visa (Měšec.cz). Click to Pay má umožnit jednotné placení jedním kliknutím nezávisle na e-shopu či značce karty. V první vlně se služba nedostane do Česka.
  6. Bezděk rozjíždí investiční startup. Láká na výnos z nové výstavby (Peníze.cz). Vladimír Bezděk v rozhovoru představuje investiční startup CroFunGo, který má vybírat peníze od drobných investorů. V první řadě na developerské projekty, později možná i pro další obory.
  7. Karanténa urychlila digitalizaci, banky začínají uzavírat pobočky (ČeskéNoviny.cz). Například Komerční banka chce do konce srpna zavřít 64 menších poboček. Klienti Raiffeisenbank mohou 95 procent úkonů spojených se správou financí provádět v internetovém a mobilním bankovnictví, Česká spořitelna zase od začátku pandemie hlásí třetinový nárůst využívání mobilních plateb.
  8. Uber chce být novým Amazonem. Kromě jídel chce doručovat i všechno ostatní (iDnes.cz). Uberu během pandemie výrazně klesla poptávka po dopravě osob, naopak rozvoz jídla začal být žádanější. Uber nyní oznámil nákup konkurenta Postmates, díky kterému dosáhne přibližně třetinového podílu na americkém trhu. Postmates přitom nerozváží jen potraviny, ale i další zboží, Uber si tak otevírá cestu k mnohem širšímu portfoliu služeb.
  9. Komerční banku zaujal crowdfunding nemovitostí. Za desítky milionů kupuje podíl v českém startupu Upvest (CzechCrunch.cz). Komerčka vstupuje do startupu Upvest, který pomáhá shánět financování pro developery, což je zjevně populární cíl crowdfundingových startupů. Za podíl necelých 20 procent dala Komerční banka řádově desítky milionů korun.
  10. Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway v poslední době zaostávají za trhem. Co na to domácí analytici? (InvestičníWeb.cz). Legendární investor Warren Buffett již několik let upozorňuje, že na akciovém trhu nevidí atraktivně oceněné tituly, které by stály za velké nákupy, na jaké jsme u jeho konglomerátu Berkshire Hathaway zvyklí. Hluboká ztráta za první kvartál pak byla vodou na mlýn kritikům, kteří upozorňují na to, že nejlepší roky Buffetta a Berkshire jsou minulostí (a že jich bylo). Co si o akciích Berkshire Hathaway (a tedy zprostředkovaně o celém tématu) myslí domácí tržní experti?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Změna úpisu Portu Gallery

Jak funguje nový systém úpisů?

Portu Gallery přistupuje ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního