Fintech review – Další hacknutá kryptoburza a Pilulka na Startu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Air Bank končí s placením skrze vlastní mobilní aplikaci. Otěže přebral Google Pay (Živě.cz). Podpora plateb skrze aplikaci My Air skonči 3. listopadu. Air Bank podporuje Google Pay již od minulého roku, doposud však nechávala klienty zvolit si svou preferovanou platební metodu – vlastní aplikace banky přitom byla pochopitelně výrazně méně populární než univerzální Google Pay. Majitelé zařízení s iOS nemuseli nikdy podobný problém řešit, Apple totiž neumožňuje aplikacím třetích stran využívat NFC čip svých zařízení k platbám, jedinou volbou je tu tedy Apple Pay, který mohou používat i klienti Air Bank.
  2. S pomocí těla platí už čtvrtina Čechů. Nový systém ověřování se uchytil rychle (Aktuálně.cz). Rok po zavedení směrnice PSD2, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro ověřování plateb, používá otisk prstu či sken obličeje při placení přibližně čtvrtina Čechů. Přestože zatím většina klientů stále volí ověřování přes SMS kód, jsou české banky v zavádění nových protokolů mezi evropskou špičkou. Pravidla daná směrnicí začnou naplno platit od začátku roku 2021, kdy skončí přechodné období pro jejich zavedení.
  3. Slovenská kryptoměnová burza Eterbase se stala obětí hackerů (Lupa.cz). Burza potvrdila odcizení kryptoměn v hodnotě přibližně 5,3 milionu dolarů. Firma klientům slibuje, že disponuje dostatečným kapitálem na splnění závazků vůči klientům, a nyní pracuje na tom, aby nebyly ohroženy další účty.
  4. Na vlak nebo autobus dojedete sdíleným skútrem či vozem. Škodovka otevírá spolupráci s RegioJetem (CzechCrunch.cz). Škoda Auto, konkrétně její inovační laboratoř DigiLab, uzavřela partnerství s provozovatelem hromadné dopravy RegioJet. Jejich cílem je dosáhnout pohodlné dopravy od dveří ke dveřím za použití sdílených dopravních prostředků Škodovky, které cestující dopraví na vlak či autobus RegioJetu. Začátkem spolupráce je propojení jízdních dokladů, kdy cestující k jízdence RegioJetu dostanou 60 minut na skútry BeRider.
  5. Spořitelna mění ceník. Online zadarmo, pobočky zdraží (Peníze.cz). Česká spořitelna se snaží dotlačit klienty k využívání automatizovaných procesů. Zdraží tak například zadávání transakcí na pobočce, nově zavede stokorunový poplatek za práci s trvalými příkazy na pobočce. V internetovém bankovnictví zůstanou služby bez poplatků. Spořitelna myslí na seniory, klientům nad 70 let, u kterých se dá očekávat nižší počítačová gramotnost, všechny poplatky za služby u přepážky odpustí.
  6. Společnosti Visa a Vipps se dohodly na spolupráci. Plánují rozvíjet mobilní platby (Měšec.cz). Vipps je norská společnost zaměřená na digitální platby, která má pět let po svém vzniku 85% podíl na domácím trhu. Díky spolupráci s Visou se dostává do celé Evropy. Visa si od spolupráce slibuje schopnost vyvíjet se svými partnery kvalitní a snadno ovladatelné platební produkty a digitální peněženky.
  7. Dáme Jídlo rozšiřuje byznys o Tesco. Začíná z něj rozvážet nákupy (E15.cz). Dáme jídlo bude vozit po Praze nákupy pro Tesco Expres, které mají být u zákazníka do 45 minut od objednání. Rozvoz bude ze začátku probíhat jen z deseti prodejen Tesco Expres, kurýři by ale i tak měli pokrýt většinu území hlavního města. Prodejny mají postupně přibývat, stejně jako počet nabízených položek, kterých bude zprvu 600.
  8. Pilulka chystá vstup na trh Start pražské burzy. Výhledově uvažuje o jejím hlavním trhu (ČT24.cz). Společnost Pilulka Lékárny sází na digitalizaci lékárnictví – jako první e-shop v Česku spustila online platby přes Apple Pay, byla první lékárnou s nabídkou doručení v den objednání a provozuje server eRecept.cz, který usnadňuje práci s elektronickými recepty. Nyní se firma vydává s 20 procenty akcií na Start pražské burzy, který je určený pro menší podniky. V následujících letech by ale společnost ráda přešla na hlavní trh burzy.
  9. Korporátní šikana a ničení konkurence. Evropská komise vyšetřuje Visu (iDnes.cz). Některé malé společnosti obviňují Visu z diskriminace, platební gigant prý vytlačuje menší Fintechy a zneužívá pravomoce udělovat licence provozovatelům digitálních peněženek. Visa se brání tím, že před poskytnutím licence musí ověřit, že společnost splňuje požadavky týkající se bezpečnosti a prevence praní špinavých peněz.
  10. Předražená světová jednička: Proč konzervativní investor nemůže obhájit investici do akcií Applu? (InvestičníWeb.cz). Společnost Apple je podle tržní kapitalizace nejhodnotnější na světě. Přestože její akcie v posledních dnech oslabily o 16 % (k úternímu závěru, ve středu 9. září titul předvedl ukázkový protipohyb a posílil o 4 %; k úternímu závěru se vztahují data dále v textu), se autor článku Michal Stupavský domnívá, že jsou nadále extrémně předražené. Aktuální tržní kapitalizace Applu přitom dosahuje 1,9 bilionu dolarů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně:

blockchain

Žhavá novinka – Blockchain ETF

Leden a začátek února roku 2018 se ukázal být nejhorším obdobím pro kryptoměny a především pro investory sázející

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního