Search
Close this search box.

Fintech review – Dluhopisy Republiky a létající taxi

letajici taxi

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Také jste utráceli? Black Friday v číslech a faktech. Během slevových akcí na tzv. černý pátek, které probíhaly na většině eshopů celý minulý týden, utratili Češi přes 4 miliardy korun. To je o pětinu více než za stejné období v minulém roce. Zároveň se jedná o dvojnásobnou částku oproti běžnému týdnu. Další čísla za Česko (a USA) najdete po kliknutí na odkaz.
  2. A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být? Ministerstvo financí představilo staronové šestileté dluhopisy pro své občany. Tentokrát k příležitosti sta let Československé republiky. A jak jsou na tom Dluhopisy Republiky s výnosem? Hrubý výnos se vyšplhá těsně nad dvě procenta. Čistý po šesti letech odpovídá 1,77 % ročně. To je sice více, než vám aktuálně nabídnou spořící účty, ale se závazkem na 6 let to není žádná sláva. Pokud se necítíte na investování a hledáte jistotu, koukněte radši na termínované vklady…dosáhnete stejného úroku s podstatně kratším závazkem.
  3. Elon Musk: Tesla byla na pokraji krachu, zbývalo jí jen několik týdnů. Je 70% šance, že odletím na Mars. V poměrně otevřeném rozhovoru popisuje Elon Musk problémy, které Tesla měla kvůli produkci Modelu 3. Provoz společnosti se zdál neudržitelným a podle CEO společnosti Tesla byl krach jen otázkou týdnů. Mimo jiné v rozhovoru přijde řeč i na společnost SpaceX a Muskovo vyhlídky do budoucnosti. Překvapit může jeho plán osobní účasti na kolonizaci Marsu.
  4. Zoot chce spojit síly s Mall.cz. Obchod s oblečením hledá cestu z červených čísel, druhý největší e-shop v Česku pak doplnění nabídky. S e-shopy s oblečením se v poslední době v Česku roztrhl pytel. Pro většinu je však problémem dostat se do černých  čísel. Se ztrátou se potýká i Zoot. Jen v prvním pololetí skončil ve více než 140 miliónové ztrátě. Hlavním viníkem je až 90 % vrácených objednávek. I proto se Zoot rozhodl k spolupráci s druhým největším internetovým obchodem Mall.cz. Spolupráce má být výhodná jak pro Zoot, který osloví více zákazníku, tak pro Mall, který rozšíří svůj sortiment.
  5. Vznikl první český fond se společenským dopadem. Vůbec poprvé se v Česku objevuje fond zaměřený výhradně na investice se silným společenským dopadem. Najít ho můžete pod jménem Tilia Impact Ventures a na své investice má do začátku přes 40 miliónů korun.
  6. Nejlepší aplikace nad otevřenými daty? zIndex, pocitová mapa Brna či Mapa exekucí. V soutěži Společně otevíráme data se již po šesté utkaly projekty pracující s otevřenými daty. Do letošního ročníku se přihlásilo hned 33 aplikací, které soutěžily o 6 x 20 000 Kč. Mezi úspěšné patřila například aplikace zIndex (sledující veřejné zakázky), pocitová mapa Brna nebo mapa exekucí.
  7. Tým studentů ČVUT obhájil druhé místo v prestižní soutěži Amazonu o nejlepší umělou inteligenci. Pětičlenný tým z ČVUT si kromě životního úspěchu odnesl také výhru ve výší 100 tisíc dolarů (2,3 miliony korun). A za co?  Za vývoj umělé inteligence pro hlasovou asistentku Alexu. Ta je schopna s lidmi konverzovat mimo jiné o populárních tématech jako je sport, hudba nebo filmy.
  8. Česká vláda podepsala memorandum o spolupráci s Blockchain Republic. Úřad vlády ČR podepsal v úterý memorandum o spolupráci s nedávno spuštěnou iniciativou Blockchain Republic. Dle sdělení je jedním z hlavních cílů spolupráce „vytvoření vstřícného podnikatelského prostředí pro rozvoj blockchainu a technologií distribuovaného registru, a to v jiných oblastech, než jsou kryptoměny. Zásadní je přitom i změna legislativy„. Tak uvidíme jak to dopadne.
  9. Audi a Airbus společně představily v Amsterdamu prototyp prvního létajícího samořiditelného taxíku. Na akci Drone Week v Amsterdamu mohli návštěvníci sledovat prototyp létajícího taxi od společností Audi a Airbus. Lišil se především ve své čtvrtinové velikosti oproti chystanému taxi. Celý stroj se skládá z 3 oddělených modulů a cestovat v něm mohou 2 pasažéři.
  10. Obavy z nového ohniska finanční krize sílí. Kráčí Itálie ve stopách Řecka? Není tomu dávno, co jsme psali o italském rozpočtu, který se stal prvním rozpočtem neschváleným Evropskou komisí. Itálie však o změnách nechce slyšet a tak je možné, že si odbude i svou premiéru prvního pokutovaného státu za rozpočet. A jak na tom je vlastně italská ekonomika? To se dozvíte z pěkně zpracovaného článku na portálu Peak.cz

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny CME, která umožnila