Search
Close this search box.

FinTech Review – Donfeng v Česku a nová kryptopěněženka Robinhoodu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Čínská Dongfeng začala nabízet auta v ČR. Čínská automobilka Dongfeng začala nabízet osobní auta a elektromobily v Česku, v příštím roce chce v tuzemsku prodat 300 elektromobilů a stejné množství benzinových aut. Donfeng Motors je jednou ze tří největších automobilek v Číně s více než padesátiletou tradicí a na českém trhu chce konkurovat hlavně cenou. Distribuci pro ČR bude zajišťovat společnost Bidli.
  2. Mastercard otevírá Laboratoř udržitelných investic. Ve švédské metropoli Stockholmu vznikne Sustainable Inovation Lab s plánem stát se výzkumným a vývojovým centrem pro tvorbu eco-friendly digitálních produktů. Laboratoř si klade za cíl zkoumat jak technologie jako 5G, kvantová a pokročilá AI mohou být využity při řešení enviromentálních výzev. Otevření se plánuje na jaro příštího roku.
  3. Kiwi.com nabízí náhradu za stornované lety. Brněnský prodejce letenek Kiwi.com nevrátí všem svým zákazníkům peníze za stornované letenky v období od 1. března 2020 do 31. srpna 2021 kvůli pandemii. Místo toho jim nabídne vouchery s platností 24 měsíců pro použití na let od jakékoli aerolinky, bez ohledu na to, kterou si zákazník původně vybral. Kiwi si na tento typ refundace, která je určená zatím jen zákazníkům z České republiky, vyčlenilo z vlastních zdrojů šedesát milionů korun.
  4. Rockaway spustí fond zodpovědného investování. Nově založený fond investiční skupiny Rockaway –⁠ Rockaway Ventures Fund –⁠ se bude zaměřovat na startupy ve střední a východní Evropě, které nabourávají zavedené pořádky v tradičním průmyslu prostřednictvím digitalizace. Jeho cílovou hodnotu investoři stanovili na 2,5 miliardy korun. Skupina od vzniku v roce 2014  investovala přes 675 milionů korun do 22 venture kapitálových investic.
  5. Kryptoměny Polkadot a Solana přicházejí na německou burzu Deutsche Börse. Německá Deutsche Börse v úterý oficiálně oznámila, že do nabídky svých směnárech přidává tři ETN (Exchange Traded Notes) od společnosti VanEck ke kryptoměnám Solana, Polkadot a Tron. Obchodovat je lze na digitální burze Xetra a burze cenných papírů ve Frankfurtu.
  6. Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Universal Music Group se řadí po boku Sony Music a Warner Musc Group mezi 3 největší hráče na poli hudebního průmyslu, přičemž má se svým 40% podílem v tomto sektoru před svými konkurenty náskok. Její jméno stojí za hvězdami jako je Taylor Swift, Elton John nebo Beatles. Zájem ze strany investorů vytáhl cenu akcií po úterním uvedení na amsterdamskou burzu až na hodnotu 25,80 eura, ke konci týdne se cena o něco propadá.
  7. Investiční aplikace Robinhood po úspěchu s dogecoinem spustí vlastní kryptopeněženky. Akcie společnosti Robinhood vyletěly o 12 % po oznámení novinky – kryptoměnové peněženky. V té bude možné ukládat kryptoměny i z jiných platforem a pak s nimi volně nakládat. Zatím je kryptoměnová peněženka v testovací fázi, během které Robinhood sbírá feedback od uživatelů, kteří se k testování přihlásili. Všichni ostatní uživatelé aplikace by se kryptopeněženky mohli dočkat začátkem roku 2022.
  8. Evropská komise navrhuje sjednocení nabíječek k mobilům. Zákon, který by ukládal všem výrobcům přizpůsobit nabíječky telefonů a ostatní elektroniky standardu USB-C, byl předán ke schválení členským státům EU a Evropskému parlamentu. Proti návrhu se dlouhodobě nejvíce staví společnost Apple, která drží u nabíječek iPhonů konektor typu Lightning. V případě, že by došlo ke schválení zákona, zařízení by mohla mít konektorů více, jeden z nich by však USB-C být musel.
  9. Rohlik.cz nákup nově doručí i ve vratných taškách. Dlouhodobý problém hromadících se papírových tašek řeší Rohlík.cz nově představenými vratnými taškami. Ty jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví a mají o 80 % menší dopad na životní prostředí. Záloha 250 Kč je zákazníkovi vrácena poté, co tašku předá zpět kurýrovi. Ten ji pošle do prádelny, kde je taška vyčištěna tak, aby mohla sloužit pro další nákupy.
  10. Nápadům z českých univerzit pomůže miliardový fond. Spin-off firmám vznikajícím na akademické půdě se dostane finanční podpory na jejich vznik a další rozvoj. Investice by měla v příštím půl roce podpořit zhruba 3 až 4 projekty z oblasti biotechnologií, které už prošly úspěšným laboratorním testováním.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

jak načasovat své investice?

Jak načasovat své investice?

Základní investiční poučka zní „nakup dole, prodej nahoře“. Jednoduchý návod na zbohatnutí, že? Ale jak

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či dostupnost pro běžné

Jak při investování nenaletět

Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy