Search
Close this search box.

Fintech Review – Doručování až do kufru

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Škodovka ve spolupráci s e-shopy Alza a Rohlik.cz rozjíždí doručování zboží do kufrů aut (Czechcrunch.cz). Zákazníci internetových obchodů Alza.cz a Rohlik.cz si budou moci již brzy vybrané zboží objednat přímo do zavazadlového prostoru svého vozu. Společnost ŠKODA AUTO DigiLab ve spolupráci s těmito firmami totiž pracuje na doručovacím systému, který umožní kurýrovi zabezpečený přístup do zavazadlového prostoru.
  2. Smutný český rekord: nejnudnější burza na světě (Peníze.cz). Pražská burza nikdy nebyla žádný lunapark. Po změně obchodního systému v roce 2012 se ale proměnila v ospalou díru, kde se nic neděje. Je to proměna definitivní? A proč propad obchodů nevadí vlastníkovi?
  3. Home Credit vydělal téměř jedenáct miliard (E15.cz).Skupině Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a miliardáře Jiřího Šmejce se loni dařilo. Z uvedených čísel vyplývá, že se celé nebankovní skupině vydařilo druhé pololetí loňského roku, a zejména poslední tři měsíce.
  4. Na velkém výpadku Facebooku nejvíce vydělal Telegram. Získal miliony duší (Živě.cz). Podle zakladatele Pavla Durova se v jeho instant messaging aplikaci nově objevily neuvěřitelné 3 miliony účtů. Ačkoli sám Durov obě události do přímé souvislosti raději neuvádí, nárůst počtu uživatelů je přirozeně spojen s posledním celosvětovým výpadkem Facebooku.
  5. Smartwings prodělává na odstavených letounech miliony denně. Po Boeingu žádá odškodné (Aktuálně.cz).  Letecký dopravce Smartwings bude jednat s americkým výrobcem letadel Boeing o kompenzacích za komplikace způsobené odstavením letounů Boeing 737 MAX. Společnost kvůli případné náhradě škody zváží i právní kroky. Nahrazování odstavených letadel společnost stojí několik milionů korun denně.
  6. Kim má 670 milionů dolarů v kryptoměnách, které nechal ukrást (Euro.cz). Severokorejský režim pod vedením Kim Čong-una stojí za odcizením kryptoměn v hodnotě 670 milionů dolarů (15,2 miliardy korun). Vyplývá to ze zprávy Organizace spojených národů, která mapuje obcházení ekonomických sankcí Severní Koreje.
  7. Apple nehraje fér, stěžuje si hudební služba Spotify u Evropské komise (Lupa.cz). Služba pro streamování hudby Spotify podala u Evropské komise stížnost na firmu Apple kvůli údajnému porušování pravidel hospodářské soutěže. Apple podle stížnosti ve svém obchodu s aplikacemi App Store zavedl podmínky, které mají potlačit konkurenty jeho vlastní služby pro streamování hudby Apple Music.
  8. Ryanair ohlásil spuštění tuctu nových linek z Česka. Letenky vyjdou na stokoruny (Aktuálně.cz). Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair spustí od října v Česku několik nových linek. Létat bude nově například z Prahy do Manchesteru nebo Bordeaux. Irská společnost by se zároveň chtěla v budoucnu stát největším leteckým dopravcem v Česku.
  9. Ženy budou mít v Berlíně levnější jízdné. Město chce poukázat na rozdíl ve mzdách (Aktuálně.cz). O 21 procent levnější celodenní jízdné pro ženy než pro muže nabídne v pondělí berlínský dopravní podnik. Chce tak upozornit na rozdíl v platech mezi muži a ženami, který v Německu v průměru čítá právě 21 procent.
  10. Sto bilionů dolarů za gram. Nejdražší substancí je antihmota (Euro.cz). Jaké jsou nejdražší substance světa? A co vše je dražší než tolik ceněné zlato?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na