Search
Close this search box.

Fintech Review – Drony od Amazonu a platební karty z Číny

Fintech Review - Drony od Amazonu a platební karty z Číny

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Miliardový úspěch českého projektu. Vyhledávač letenek Kiwi.com kupují Američané (Aktuálně.cz). Většinový podíl ve společnosti koupil americký fond General Atlantic. Firmu bude dál řídit Oliver Dlouhý se svým týmem, zakladatelé si zároveň ponechávají významný podíl.
  2. Nokia oznámila, že předstihla Huawei v objednávkách 5G sítí (SeznamZprávy.cz). Rozdíl i přes problémy, se kterými se Huawei v posledních týdnech potýká, není výrazný. Nokia má 42 komerčních objednávek týkajících se 5G sítí, Huawei jen o dvě méně, tedy 40.
  3. Legendární aplikace iTunes jde ke dnu. Nahradí ji trojlístek Apple Music, Podcast a Apple TV (ČT24.cz). Apple tento týden oznámil ukončení podpory iTunes. Jejich funkčnost zůstane plně zachována, bude však rozmělněna do více aplikací.
  4. Platforma Plaid umožní obejít banky. Fintechy se můžou integrovat napřímo (FintechCowboys.cz). Plaid dosud propojoval bankovní účty s fintechovými aplikacemi jako Robinhood, Betterment či Acorns. Nová služba Plaid Direct umožňuje přímé propojení fintechových platforem bez tradiční banky v roli prostředníka.
  5. Banky v čele se švýcarskou UBS chtějí spustit novou kryptoměnu pro přeshraniční obchod (iRozhlas.cz). Za kryptoměnou USC (Utility Settlement Coin) stojí 14 společností z Evropy, Spojených států a Japonska, patří mezi ně kromě UBS například Nasdaq, Barclays, Commerzbank či Mitsubishi UFG Financial Group. USC má fungovat jako platební prostředek a zároveň má přenášet všechny informace potřebné k dokončení obchodu.
  6. Visa a Mastercard budou mít konkurenci, do Evropy míří čínské platební karty (Novinky.cz). Už slušných pár let platí, že ať máme účet u jakékoliv banky, karta k němu je buď od Visy, nebo od Mastercard. To se možná brzy změní, na evropský trh totiž míří čínský China UnionPay, který je díky obřímu asijskému trhu světovou jedničkou v debetních a kreditních kartách.
  7. Amazon začne rozesílat zásilky pomocí dronů. Do vzdálenosti 24 kilometrů doručí balíček za půl hodiny (IHNED.cz). Po DHL přichází s drony i Amazon. Ten už pár let tento způsob doručování testuje, až letos ho chce spustit oficiálně. Zatím nevíme, kde a kdy přesně službu Prime Air spustí, jen že drony uletí 24 kilometrů a doručí balík o váze 2,3 kilogramu.
  8. Kolik zaplatíte za eura? Porovnali jsme kurzy na kartách (Peníze.cz). Pomalu začíná sezona letních dovolených, a pokud se v zahraničí chystáte platit kartou, hodí se vědět, kolik reálně zaplatíte za eura. Článek hezky porovnává české banky, bohužel chybí srovnání třeba s Revolutem.
  9. Česká BSC modernizuje banky v Evropě, Asii i USA. Loni její tržby vyrostly o pětinu na 369 milionů korun (CzechCrunch.cz). Jak tradiční banky drží krok s fintechem? Často to nezvládnou samy, pomoci s tím může i tato česká firma.
  10. Miliardář Hájek přebírá od O2 zpravodajskou aplikaci (E15.cz). Zakladatel Livesportu Martin Hájek po nákupu Liftaga pořídil skrze Livesport Invest stoprocentní podíl v technologickém startupu Tapito. Tapito umožňuje čtení zpráv z celého českého internetu v jedné aplikaci, navíc se s rostoucím počtem uživatelů přesněji přizpůsobuje jejich preferencím.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po

Makléř – 4. díl: První klient

Ondra vycházel z domu v sedm ráno a před sedmou večer se nevracel. Přesto sklízel jen neúspěch. Portfolio manažeři zaměstnaní

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: