Search
Close this search box.

FinTech review – ECB experimentuje s AI ve stylu ChatGPT a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Evropská centrální banka experimentuje s umělou inteligencí (AI) podobající se ChatGPT

Co se stalo:

Evropská centrální banka experimentuje s generativní umělou inteligencí napříč svými operacemi, aby urychlila základní činnosti. ECB zatím testuje AI na různých úkolech od přípravy na briefingy a sumarizace bankovních dat až po psaní softwarového kódu a překládání dokumentů.

Představitelé ECB tvrdí, že na zkoumání využití AI úzce spolupracují s dalšími významnými centrálními bankami. Podle ECB se má jednat třeba o americký Federální rezervní systém, Bank of England a Monetary Authority of Singapore.

Co to znamená:

Generativní umělá inteligence, vyškolená na velkých souborech dat neoznačeného textu, je schopna vést konverzaci podobnou lidské a vytvářet jedinečný obsah. Mnoho společností ze soukromého sektoru již začalo s AI ve velkém experimentovat od loňského roku. Centrální banky jsou ale zatím opatrnější kvůli obavám o spolehlivost a právní rizika.

Další FinTech zprávy:

Samsung představil platební kartu, kterou lze fyzicky sledovat. Novou kartu budou moci uživatelé připojit ke svému chytrému telefonu a kontrolovat její polohu prostřednictvím technologie Bluetooth Low Energy. Samsung uvádí, že karta pomůže uživatelům v případě ztráty nebo krádeže jejich peněženky a zároveň pomůže najít ztracený telefon propojený s kartou.

Visa chce investovat 100 milionů USD do generativní AI. Vydavatel platebních karet spustil venture kapitálový fond, který může investovat až 100 milionů dolarů do společností využívajících generativní technologie umělé inteligence v odvětví obchodu a plateb.

EU chce měřit dopad vlivu kryptoměn na životní prostředí. Evropská komise plánuje roční studii o udržitelnosti kryptoměn. Ředitelství EK pro finanční služby vypsalo výběrové řízení na projekt, jehož cílem je vyvinout metodiku a standardy udržitelnosti pro zmírnění dopadu kryptoaktiv na životní prostředí.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde