Search
Close this search box.

FinTech review – EIB vydává dluhopisy na blockchainu a další FinTech novinky

fintech-review-03-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Evropská investiční banka vydává digitální dluhopisy zapsané v blockchainu

Co se stalo:

Evropská investiční banka (EIB) loni vydala dvouletý dluhopis v hodnotě 100 milionů eur s využitím veřejné technologie blockchain ve spolupráci s Goldman Sachs, Santander a Societe Generale. Tento týden poté EIB vydala digitální dluhopis v hodnotě 50 milionů liber s využitím kombinace soukromých a veřejných blockchainů provozovaných a přístupných prostřednictvím tokenizační platformy HSBC Orion.

Co to znamená:

Šifrovaný soukromý blockchain slouží jako záznam právního vlastnictví digitálních dluhopisů a poskytuje provozní rámec pro správu nástroje s pohyblivou sazbou a možnými událostmi v průběhu životního cyklu dluhopisu. Veřejný blockchain slouží k informačním účelům a poskytuje investorům a trhu větší transparentnost ohledně držby digitálních dluhopisů na anonymizovaném základě.

Digitální dluhopisy budou uloženy na účtech digitálních cenných papírů vedených v systému HSBC Orion. Pro stávající klienty, kteří investují do tohoto digitálního dluhopisu, budou jako správci působit BNP Paribas Securities Services v Lucembursku, RBC a HSBC.

EIB uvádí, že emise dluhopisů „může připravit půdu“ pro hráče na trhu, aby pro vydávání finančních cenných papírů používali blockchain – technologii distribuované účetní knihy (DLT), v níž síť účastníků ověřuje transakce pomocí bloků v uspořádaném a neměnném pořadí.

Další FinTech zprávy

Blackrock v Evropě nabídne ETF spořící plány. Společnost BlackRock ve spolupráci s digitální platformou Bux spustí ETF spořicí produkty v osmi evropských zemích. Na základě této dohody budou moci investoři nakupovat ETF iShares prostřednictvím spořicí platformy Bux s minimální investicí 10 EUR měsíčně a poplatkem 1 EUR za obchod.

Klimatické FinTechy dosáhly v roce 2022 rekordní výše. Podle nové zprávy společnosti CommerzVentures, která se zabývá rizikovým kapitálem, investoři v roce 2022 celosvětově vložili do klimatických FinTech společností 2,9 miliardy dolarů, což je rekordní nárůst oproti 1,2 miliardy dolarů v roce 2021.

Banky spouštějí stroje na recyklaci platebních karet. Například ve Spojeném království se od roku 2017 vyprodukovalo více než 380 tun odpadu z plastových karet. Banky tak experimentují se spuštěním nových automatů, které nabízejí bezpečný a ekologický způsob recyklace nepoužívaných plastových karet. Automaty přijímají k recyklaci také čtečky karet a plastové lahve.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro