Search
Close this search box.

FinTech review – EIB vydává dluhopisy na blockchainu a další FinTech novinky

fintech-review-03-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Evropská investiční banka vydává digitální dluhopisy zapsané v blockchainu

Co se stalo:

Evropská investiční banka (EIB) loni vydala dvouletý dluhopis v hodnotě 100 milionů eur s využitím veřejné technologie blockchain ve spolupráci s Goldman Sachs, Santander a Societe Generale. Tento týden poté EIB vydala digitální dluhopis v hodnotě 50 milionů liber s využitím kombinace soukromých a veřejných blockchainů provozovaných a přístupných prostřednictvím tokenizační platformy HSBC Orion.

Co to znamená:

Šifrovaný soukromý blockchain slouží jako záznam právního vlastnictví digitálních dluhopisů a poskytuje provozní rámec pro správu nástroje s pohyblivou sazbou a možnými událostmi v průběhu životního cyklu dluhopisu. Veřejný blockchain slouží k informačním účelům a poskytuje investorům a trhu větší transparentnost ohledně držby digitálních dluhopisů na anonymizovaném základě.

Digitální dluhopisy budou uloženy na účtech digitálních cenných papírů vedených v systému HSBC Orion. Pro stávající klienty, kteří investují do tohoto digitálního dluhopisu, budou jako správci působit BNP Paribas Securities Services v Lucembursku, RBC a HSBC.

EIB uvádí, že emise dluhopisů „může připravit půdu“ pro hráče na trhu, aby pro vydávání finančních cenných papírů používali blockchain – technologii distribuované účetní knihy (DLT), v níž síť účastníků ověřuje transakce pomocí bloků v uspořádaném a neměnném pořadí.

Další FinTech zprávy

Blackrock v Evropě nabídne ETF spořící plány. Společnost BlackRock ve spolupráci s digitální platformou Bux spustí ETF spořicí produkty v osmi evropských zemích. Na základě této dohody budou moci investoři nakupovat ETF iShares prostřednictvím spořicí platformy Bux s minimální investicí 10 EUR měsíčně a poplatkem 1 EUR za obchod.

Klimatické FinTechy dosáhly v roce 2022 rekordní výše. Podle nové zprávy společnosti CommerzVentures, která se zabývá rizikovým kapitálem, investoři v roce 2022 celosvětově vložili do klimatických FinTech společností 2,9 miliardy dolarů, což je rekordní nárůst oproti 1,2 miliardy dolarů v roce 2021.

Banky spouštějí stroje na recyklaci platebních karet. Například ve Spojeném království se od roku 2017 vyprodukovalo více než 380 tun odpadu z plastových karet. Banky tak experimentují se spuštěním nových automatů, které nabízejí bezpečný a ekologický způsob recyklace nepoužívaných plastových karet. Automaty přijímají k recyklaci také čtečky karet a plastové lahve.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn