Search
Close this search box.

Fintech review – elektrické koloběžky v Praze, Musk v problémech

lime kolobezky

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. V Praze oficiálně začnou jezdit elektrické koloběžky Lime, mají jich být stovky. Od dneška (28.9.2018) se v ulicích Prahy setkáte se stovkami elektrických koloběžek společnosti Lime. Půjčit si je můžete přes mobilní aplikaci, kam zadáte svoji platební kartu. Za půjčení zaplatíte 25 Kč + 2 Kč/minutu. Koloběžky nabíjí síť brigádníků, kterým je vypláceno 100 Kč za každou nabitou koloběžku.
  2. Snoop Dogg chce efektivnější rozvoz marihuany. Do mladého startupu Dutchie investuje miliony dolarů. Zatímco v Česku je legální mariuhana těžko splnitelným snem Pirátů, v několika amerických státech se kolem ní točí byznys. Jedním z žhavých témat je rozvoz marihuany. I proto jeden z nejznámějších propagátorů legalizace této látky, rapper Snoop Dogg, investuje do společnosti na zprostředkování rozvážky marihuany.
  3. Ryanair začne příští rok z Prahy létat na 15 nových linkách, posílí především spoje do Itálie. Ryanair tak plánuje provozovat 30 linek ve směru z (a do) Prahy. Nabídne tak Čechům, preferujícím nízkou cenu, nový způsob, jak se dostat do Benátek, Kodaně, Paříže a nebo Stockholmu.
  4. Češi jsou nejbohatší z celé východní Evropy. Hodnota majetku tuzemských domácností roste. Ve světovém žebříčku si Češi polepšili na 26. místo. Průměrné čisté bohatství (veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy) obyvatele vzrostlo na necelých 400 000 Kč. To je dvaapůlkrát více, než mají třeba Slováci.
  5. Módnímu e-shopu ZOOT v prvním pololetí vyrostly tržby na 518 milionů korun, ale stále prodělává. ZOOT přilákal více zákazníků a o desetinu zvýšil tržby. Přesto začíná být jasné, že i rok 2018 zakončí v červených číslech. Po prodělečném roku 2017, který byl minusový na chlup stejně jako 2016, přichází další rok, který má k černým číslům daleko. Vedení za hlavního viníka označuje nepříznivé počasí.
  6. Google zablokoval QRecorder, který mohl napadat internetové bankovnictví. Banky radí, aby lidé aplikaci smazali. Součástí aktualizace aplikace QRecroder, která slouží pro nahrávání hovorů, byl i virus umožňující napadení internetového bankovnictví. V průběhu týdne došlo k napadení několika účtů, na což společnost Google reagovala stažením aplikace z Google Play. Pokud disponujete chytrým telefonem s operačním systémem Android, doporučujeme se ujistit, že se tato aplikace nenachází ve vašem telefonu.
  7. Česká národní banka zvýšila potřetí v řadě úrokové sazby, guvernér nevylučuje další zvyšování. Naposledy rostly tak rychle před krizí. Základní úroková sazba poskočila o další čtvrtinu procenta a aktuálně se nachází na na hranici 1,5 procenta. Zvýšení se všeobecně očekávalo a není zdaleka vyloučené, že se v listopadu dočkáme navýšení o další čtvrtinu.
  8. Seznam.cz loni rekordně zvýšil zisk. Vydělal přes 1,3 miliardy. Zdá se tak, že se Seznamu vyplácí stále větší zaměření na zpravodajství. Kromě zisku se zvýšil i počet zaměstnanců pod křídly této společnosti. Vzrostl o více než stovku na 1 300 zaměstnanců.
  9. Hypotéky pro desetitisíce lidí končí, každý pátý z loňských žadatelů by již půjčku nedostal. Ve velkých městech bude nutný nadprůměrný příjem. Například svobodný člověk žijící v Praze dosáhne na byt za 5 milionů jedině s milionem v kapse. Stejně tak si musí měsíčně přijít minimálně na 50 tisíc hrubého, aby mohl byt dalších 30 let splácet. To je však vysoko nad průměrným příjmem v Praze.
  10. Regulátoři obvinili Muska z podvodů s cennými papíry. Žádají, aby dostal pokutu a musel se stáhnout z čela Tesly. Elona Muska tak čeká nelehká obhajoba toho, že částku 420$, za kterou měla Tesla vykupovat akcie, zvolil mimo jiné kvůli tomu „že toto číslo slangově odkazuje na marihuanu a protože myslel, že to jeho přítelkyni bude připadat vtipné“.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto.

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic