Search
Close this search box.

Fintech review – Equa odkládá platby a Twisto šetří plast

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Twisto přechází na virtuální karty. Vzhlíží k placení obličejem (Peníze.cz). Twisto začalo nabízet virtuální karty v březnu, od května je noví zákazníci dostávají automaticky. Fyzickou kartu dostanou jen na vyžádání zdarma, ta bude zvláštní tím, že nebude obsahovat klasický CVC kód a nebude tak zneužitelná k on-line nákupům.
  2. Košík.cz otevřel nový sklad a spouští rozvoz trvanlivých potravin po celé ČR (Lupa.cz). Sklad se nachází ve středočeských Jirnech a skladuje se v něm 1700 druhů trvanlivých potravin. Ty mohou být nově doručeny do druhého dne na jakoukoli adresu v České republice ve spolupráci se službou In Time. Do konce roku se má počet nabízených položek zněkolikanásobit.
  3. Alza rozjela novinku Sdílej a ušetři. Čím víc nakupujících, tím větší sleva (Forbes.cz). Tomáš Havryluk, druhý muž Alzy, si myšlenku tzv. social shoppingu přivezl z Číny. Princip je jednoduchý – Alza nabízí slevu, když si jeden produkt zakoupí skupina lidí. Zákazníci tak ve snaze dosáhnout nabízené slevy pomáhají produkt propagovat.
  4. Levné zboží z čínských e-shopů se Čechům prodraží (Novinky.cz). Od příštího roku se pravděpodobně zruší osvobození od DPH ze zásilek pod 22 eur. Vyplývá to z nových předpisů EU, které mají narovnat podnikatelské prostředí a přinést až 7 miliard eur ročně z vybraných daní.
  5. Senát chce odložit rozšíření EET až do konce června 2023 (ČeskéNoviny.cz). Odklad by měl platit například pro řemeslníky, lékaře či advokáty. Ministryně financí Schillerová s návrhem nesouhlasí.
  6. Equa bank spouští novinku v podobě odložené platby (Měšec.cz). Equa chce novou službou omezit platby na dobírku. Platbu je možné odložit až o měsíc, a to do výše 25 tisíc za jeden nákup – takových nákupů je možné v jednom období udělat víc. Equa se tak stává první bankou, která konkuruje nebankovním společnostem MallPay a Twisto.
  7. Rozhovor: digitální podepisování s iSmlouvou (FintechCowboys.cz). Ondřej Synovec je CEO společnosti, která v roce 2019 spustila webovou aplikaci k tvorbě a elektronickému podpisu smluv. Rozhovor o iSmlouvě a o dopadech koronaviru na elektronické služby přináší Fintech Cowboys.
  8. Bitcoin má za sebou historicky třetí půlení, spekulanti čekají na další explozivní růst ceny (E15.cz). K třetímu halvingu kryptoměny došlo 11. května večer. Od té doby cena bitcoinu vzrostla přibližně o tisíc dolarů, očekává se však mnohem větší nárůst – podle nejoptimističtějších analytiků až na statisíce dolarů.
  9. Fenomén dobírka dostal zabrat, ale žije. Podívali jsme se na to, proč Češi tak rádi nakupují bez placení předem (CzechCrunch.cz). Během koronavirové krize z hygienických důvodů výrazně klesl počet Čechů, kteří chtějí platit na dobírku. Některé obchody dobírku ze stejných důvodů dočasně zrušily, další ji podle Václava Urbánka z Twista už neplánují obnovit.
  10. Graf pro pochybovače: Nákupy ve výprodejích se vyplácejí (InvestičníWeb.cz). Globální akcie, a ty americké především, mají za sebou od února pořádnou houpačku. Nejprve hluboký a rekordně rychlý propad, následně odraz od lokálního dna. Stihli jste nakoupit?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj

Investováním za svými cíli

Portu přidává novou funkci v podobě nástroje plánování portfolia. Investorům se otevřela možnost takzvaného „goal-based“ investování, neboli investování za