Fintech review – Equa platí pak a Deutsche Bank daní home office

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoiny, které z dark webového tržiště Silk Road ukradl hacker, zabavila americká vláda (Živě.cz). Před osmi lety někdo z darkwebového tržiště Silk Road ukradl bitcoiny v současné hodnotě okolo 24 miliard korun. Ty minulý týden zabavila americká vláda, a to zřejmě se souhlasem hackera, který kryptoměnu původně ukradl. O případu nejsou známy podrobnosti, ví se jen, že bitcoiny posledních pět let ležely nehnutě v jedné peněžence, kterou vypátrala americká Internal Revenue Service s pomocí analytické firmy Chainalysis.
  2. Do odložených plateb vstupuje první česká banka. Equa bank se službou PlatímPak uhradí nákup až za 25 tisíc korun (CzechCrunch.cz). Equa je první bankou, která se rozhodla vstoupit na stále populárnější pole odložených plateb. Službu mohou e-shopy implementovat jako platební metodu, umožní odložit platbu do výše 25 tisíc korun až na 30 dní. S PlatímPak se v současnosti nepojí možnost pořízení platební karty, kterou nabízí konkurenční Twisto a Mall Pay.
  3. Soutěž o bankovní absurditu vyhrál poplatek za autorizační SMS (E15.cz). Server Bankovní poplatky vyhlásil výsledky obnovené ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. V době, kdy každá banka poskytuje běžný účet zdarma a předhání se s ostatními v tom, kdo nabídne méně poplatků, by se zdálo, že opravdu absurdní poplatky již budou minulostí. Vítězové ankety ukazují, že opak je pravdou. Poplatek za autorizační SMS se může účtovat i ve chvíli, kdy klient textovku používá ke spuštění placené služby, zaujme i poplatek na dotaz úřední osoby, který si některé banky účtují za poskytnutí informací o klientovi úřední osobě, o němž klient vůbec nemusí vědět.
  4. Vyvíjet aplikace pro obchod Huawei? Banky by měly zvážit bezpečnostní rizika (Lupa.cz). Huawei se po americkém embargu stal ze dne na den paradoxem. Světová smartphonová jednička najednou byla odkázána na vlastní ekosystém, který ani neměla čas moc dlouho testovat. A tak jsou teď nejprodávanější telefony zároveň vybaveny možná nejméně spolehlivým softwarem z hlediska bezpečnosti. To je problém zejména pro banky, které na Huawei AppGallery chtějí nabízet své aplikace a zároveň musí chránit soukromí svých klientů.
  5.  Transakce bude sledovat umělá inteligence. Zvýší to bezpečnost, slibuje si Česká spořitelna (Měšec.cz). Součástí systému pro posuzování transakcí České spořitelny bude nově automatizovaná behaviorální analýza, jež na základě platebního chování klienta tvoří jeho platební profil, který se neustále zpřesňuje. Kromě charakteru platby banka sleduje napříkad i rytmus psaní na klávesnici či způsob používání dotykové obrazovky mobilu. Pokud systém na základě platebního profilu vyhodnotí, že platbu opravdu provádí klient, může tato analýza fungovat jako ověření identity a některé transakce tak nebudou vyžadovat další ověření.
  6. Bankovní aplikace Novus sází na udržitelnost (FintechCowboys.cz). Novus je londýnská online banka, která klade důraz na udržitelnost a s ní spojený životní styl. Kromě klasických služeb týkajících se správy osobních financí banka klientům umožní sledovat dopady jejich výdajů či automatizovanou podporu charitativních organizací.
  7. Zavřené provozovny sázejí na e-shopy a inovace (Novinky.cz). V současné době mnoho podniků bojuje o život z důvodu nuceného omezení běžného provozu. V krizi se fantazii meze nekradou, a tak vznikají online cukrárny či výdejní okýnka s oblečením.
  8. Aplikace od Monety vás dovede k bankomatu kdekoli na světě (Peníze.cz). Mobilní aplikace Smart Banka je podle Jakuba Komendy z Monety první aplikací české banky, která nabízí mapu všech bankomatů kdekoliv na světě. Interaktivní službu banka spustila ve spolupráci s karetní společností Visa.
  9. Prodraží se lidem práce z domova? Deutsche Bank přišla s nápadem na její zdanění (Forbes.cz). Pandemie covid-19 mnoho lidí odkázala k práci z domova a firmy i zaměstnanci si všímají, že tento za běžných podmínek neobvyklý způsob výkonu zaměstnání má své výhody. Zároveň však současná situace ukazuje, že mnoho lidí z domova pracovat prostě nemůže. Experti z Deutsche Bank tvrdí, že ti, kteří prací z domova ušetří za dopravu či stravování mimo domov, by měli pětiprocentní daní podporovat méně šťastné, kteří musejí dále do práce dojíždět.
  10. Honba za zajištěním startuje naplno. Co třeba bitcoin? (InvestičníWeb.cz) Americká centrální banka hodlá držet sazby nízko po celkem dlouhou dobu, do ekonomiky by mohly přitéct nové biliony dolarů, a tak léta nepoznaná inflace přestává být podle některých analytiků pouhou učebnicovou hrozbou. Na takové podmínky měli dříve portfoliomanažeři pádnou odpověď v podobě zlata, v současnosti se ale (opět) začíná častěji hovořit také o bitcoinu. Ti, kdo nenakoupili relativně nedávno za 4 000 USD, mohou po 300% růstu akorát lamentovat, že je možná již pozdě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Skotská whisky na vzestupu

Whisky je tou nejvíc prosperující alternativní investicí roku 2019. Za pouhých 12 měsíců se její

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda