Search
Close this search box.

FinTech review – EU zveřejnila návrhy PSD3 a další FinTech novinky

fintech-review-06-30-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Evropská komise zveřejnila své návrhy na reformu platebního trhu EU

Co se stalo:

Směrnice PSD3 má zavést společná pravidla pro otevřená bankovní rozhraní pro sdílení dat a kontrolu zákazníků nad jejich údaji.

Navrhovaná aktualizace, která se po přijetí stane směrnicí PSD3, přichází sedm let poté, co vstoupila v platnost její předchůdkyně PSD2. Ta s sebou přinesla nástup otevřeného bankovnictví a pravidel pro elektronické platby.

Co to znamená:

Od schválení směrnice PSD2 probíhal v Evropské unii trvalý nárůst používání elektronických a digitálních plateb, což je trend, který ještě urychlila pandemie Covid-19. V roce 2021 dosáhla hodnota elektronických plateb 240 bilionů eur, zatímco v roce 2017 to bylo 184,2 bilionu eur.

PSD3 má zlepšit ochranu spotřebitelů a podpořit hospodářskou soutěž. Podle předkladatelů návrhu má totiž pomoci k růstu počtu poskytovatelů platebních služeb a tím zvýšit konkurenci v odvětví a poskytnout tak spotřebitelům větší výběr.

Další FinTech zprávy

Mastercard spouští tokenizované bankovní vklady. Společnost spouští takzvanou Multi-Token Network (MTN), která začne s testováním tokenizovaných bankovních vkladů a přejde k experimentům s využitím stablecoinů a CBDC (digitální peníze centrálních bank).

Společnost JPMorgan dostala pokutu 4 miliony dolarů za vymazání 47 milionů e-mailů. E-maily z přibližně 8700 poštovních schránek zaměstnanců byly omylem smazány v roce 2019, když zaměstnanci řešili problém s projektem mazání starší komunikace, kterou již nebylo nutné uchovávat.

Litva zveřejnila národní pokyny pro FinTech. Země vydala pětibodový pětiletý plán pro své FinTech odvětví, který je součástí ambice stát se jedním z předních center Evropské unie v této oblasti.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním

Co dělat, když trhy klesají?

Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup

Makléř – 18.díl: Nové pořádky

Arnold Gold se přepočítal. Projekt Energon skončil neslavně, němečtí akcionáři machinace s akciemi odhalili, Golda vyhodili a firmu zachránili.