Search
Close this search box.

FinTech review – Evropský parlament plánuje digitální identitu a další FinTech novinky

fintech-review-10-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Poslanci Evropského parlamentu podpořili plány na vytvoření rámce pro digitální identitu

Co se stalo:

Nový evropský rámec pro digitální identitu (eID) umožní prostřednictvím evropské digitální peněženky občanům identifikovat se a ověřovat se online, aniž by se museli obracet na komerční poskytovatele. Uživatelům také poskytne „plnou kontrolu“ nad jejich údaji a umožní jim rozhodnout, jaké informace a s kým budou sdílet, uvádí Evropský parlament.

V současné době se občané EU musí při ověřování své totožnosti na internetu obracet na komerční poskytovatele, což podle Evropského parlamentu „vyvolává obavy o důvěryhodnost, bezpečnost a ochranu soukromí“.

Co to znamená:

Takzvaná evropská digitální peněženka nám má umožnit ukládat osobní údaje v rámci jediného digitálního průkazu – od sociálních, finančních, zdravotních a profesních údajů až po osobní kontakty. Uživatelům dovolí přihlašovat se k webům veřejné správy, platit účty a registrovat se ke službám pomocí jediného ID. Přístup má být zajištěn pomocí otisku prstu nebo skenu sítnice.

Celoevropský systém bude vyžadovat, aby všechny členské státy vytvořily jednu peněženku v rámci národního systému eID, čímž se zajistí jejich propojenost. Nemělo by tak dojít k tomu, že si jednotlivé státy vytvoří vlastní online nástroje na ověření identity, které ale nebudou uznávány v jíných zemích EU.

Úředníci EU zároveň plánují, že přístup k údajům v peněžence bude přísně regulován, aby se zabránilo přístupu komerčních firem k údajům uživatelů. Pokud se tak někdo rozhodne svěřit svá osobní data této digitální peněžence, měla by zde být v bezpečí.

Další FinTech zprávy

Británie zvažuje digitální libru. Tamní ministerstvo financí projednává plán s centrální bankou, která by ji vydala. Obě instituce chtějí zajistit, aby britská veřejnost měla přístup k penězům, které lze v digitálním věku snadno používat. Důležité je, že by byla směnitelná s hotovostí a bankovními vklady a podporovala by „inovace, výběr a efektivitu“ v oblasti domácích plateb.

Platby BNPL vzrostly o více než 10 %. Důvodem ale může být zvýšení životních nákladů. Uvádí to nejnovější výzkum zaměřený na britské zákazníky. Celkem tvoří platby pomocí BNPL 12 % všech online nákupů. Průměrná hodnota nákupů se také zvýšila, zákazníci totiž platí za dražší zboží a služby.

Robinhood chce odkoupit zpět podíl od zakladatele FTX. Loni v květnu vyšlo najevo, že firma Emergent Fidelity Technologies, jejímž jediným ředitelem je Sam Bankman-Fried, získala 7,6% podíl ve společnosti Robinhood. Jason Warnick, finanční ředitel Robinhoodu, teď uvedl, že ho představenstvo firmy pověřilo, aby tento podíl odkoupil zpět.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám