Search
Close this search box.

FinTech review – Evropský parlament plánuje digitální identitu a další FinTech novinky

fintech-review-10-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Poslanci Evropského parlamentu podpořili plány na vytvoření rámce pro digitální identitu

Co se stalo:

Nový evropský rámec pro digitální identitu (eID) umožní prostřednictvím evropské digitální peněženky občanům identifikovat se a ověřovat se online, aniž by se museli obracet na komerční poskytovatele. Uživatelům také poskytne „plnou kontrolu“ nad jejich údaji a umožní jim rozhodnout, jaké informace a s kým budou sdílet, uvádí Evropský parlament.

V současné době se občané EU musí při ověřování své totožnosti na internetu obracet na komerční poskytovatele, což podle Evropského parlamentu „vyvolává obavy o důvěryhodnost, bezpečnost a ochranu soukromí“.

Co to znamená:

Takzvaná evropská digitální peněženka nám má umožnit ukládat osobní údaje v rámci jediného digitálního průkazu – od sociálních, finančních, zdravotních a profesních údajů až po osobní kontakty. Uživatelům dovolí přihlašovat se k webům veřejné správy, platit účty a registrovat se ke službám pomocí jediného ID. Přístup má být zajištěn pomocí otisku prstu nebo skenu sítnice.

Celoevropský systém bude vyžadovat, aby všechny členské státy vytvořily jednu peněženku v rámci národního systému eID, čímž se zajistí jejich propojenost. Nemělo by tak dojít k tomu, že si jednotlivé státy vytvoří vlastní online nástroje na ověření identity, které ale nebudou uznávány v jíných zemích EU.

Úředníci EU zároveň plánují, že přístup k údajům v peněžence bude přísně regulován, aby se zabránilo přístupu komerčních firem k údajům uživatelů. Pokud se tak někdo rozhodne svěřit svá osobní data této digitální peněžence, měla by zde být v bezpečí.

Další FinTech zprávy

Británie zvažuje digitální libru. Tamní ministerstvo financí projednává plán s centrální bankou, která by ji vydala. Obě instituce chtějí zajistit, aby britská veřejnost měla přístup k penězům, které lze v digitálním věku snadno používat. Důležité je, že by byla směnitelná s hotovostí a bankovními vklady a podporovala by „inovace, výběr a efektivitu“ v oblasti domácích plateb.

Platby BNPL vzrostly o více než 10 %. Důvodem ale může být zvýšení životních nákladů. Uvádí to nejnovější výzkum zaměřený na britské zákazníky. Celkem tvoří platby pomocí BNPL 12 % všech online nákupů. Průměrná hodnota nákupů se také zvýšila, zákazníci totiž platí za dražší zboží a služby.

Robinhood chce odkoupit zpět podíl od zakladatele FTX. Loni v květnu vyšlo najevo, že firma Emergent Fidelity Technologies, jejímž jediným ředitelem je Sam Bankman-Fried, získala 7,6% podíl ve společnosti Robinhood. Jason Warnick, finanční ředitel Robinhoodu, teď uvedl, že ho představenstvo firmy pověřilo, aby tento podíl odkoupil zpět.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních 40 let stejnou