Search
Close this search box.

FinTech Review – Evropský technologický index a konec spalovacích motorů

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Burza Euronext přichází s technologickým indexem. Největší evropská burza cenných papírů zavádí evropský technologický index. Euronext Tech Leaders bude zahrnovat 108 společností s celkovou tržní kapitalizací 258 miliard eur. Patří mezi ně například finská Nokia či francouzská softwarová firma Ubisoft. Spuštění je plánováno na červenec. Cílem burzy Euronext je podporovat evropský technologický sektor.
  2. Služba Disney+ vstupuje do Česka. Streamovací služba Disney+ se 14. června spustí v Česku a v dalších zemích střední a východní Evropy. Nabídka pro českého diváka bude čítat více než 800 filmů, 900 seriálů a sbírku 130 titulů z původní tvorby. Na tuzemský trh vstoupí služba s měsíční cenou 199 Kč. V současnosti si celosvětově službu předplácí 137,7 milionů předplatitelů.
  3. EU jedná o zákazu spalovacích motorů. Evropský parlament schválil návrh zákona, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních a užitkových vozů se spalovacími motory. Zákaz by se měl vztahovat pouze na nové vozy, ojetých vozů by se týkat neměl. Toto opatření je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je do roku 2030 výrazně snížit emise skleníkových plynů, aby se Evropská unie stala do roku 2050 uhlíkově neutrální.
  4. Fond Vision vloni prodělal desítky miliard dolarů. Ztráta z investic do mladých a perspektivních společností stála jeden z největších investičních fondů na světě 27 miliard dolarů. Fond Vision japonského giganta SoftBank, který se zaměřuje na technologické společnosti, však ještě předloni končil se ziskem 31,4 miliardy dolarů. Celkově má fond ve svém portfoliu přibližně 450 společností.
  5. EU zavede jednotnou nabíječku pro elektroniku. Po letech jednání se Evropská unie dohodla, že v členských státech zavede jednotnou nabíječku pro elektroniku. Nařízení vejde v platnost na podzim roku 2024 a týkat se bude všech chytrých telefonů, tabletů, čteček, sluchátek, konzolí, reproduktorů a fotoaparátů prodávaných v zemích EU.
  6. PayPal umožní převody BTC na externí adresy. Jeden z hlavních amerických zpracovatelů plateb, společnost PayPal, přichází s velmi často žádanou funkci, která uživatelům umožní posílat, přijímat a převádět bitcoiny a další kryptoměny do externích peněženek a na burzy. Možnost převádět kryptoměny je zatím dostupná vybraným uživatelům a zhruba v příštím týdnu by měla být otevřena všem způsobilým zákazníkům v USA.
  7. Mzda reálně klesla 94 procentům zaměstnanců. Reálně, tedy po zahrnutí inflace, se v prvním čtvrtletí snížila mzda 94 procentům všech zaměstnanců. Polepšilo si jen zhruba 115 000 zaměstnanců, tedy asi tři procenta, v peněžnictví a pojišťovnictví a na trhu nemovitostí. Nejvíce reálně mzdy klesly zaměstnancům ve veřejné správě, ve zdravotní a sociální péči a ve vzdělávání.
  8. Flybits představuje platformu OpenDome. Společnost Flybits, globální lídr v oblasti řešení tzv. enterprise designu pro finanční společnosti, oznámila spuštění nové autorské platformy metaverza s názvem OpenDome. Je tak vůbec první platformou, která bankám umožňuje vytvářet multidimenzionální a personalizované prostředí metaverza s využitím vlastních, partnery řízených a otevřených bankovních dat.
  9. Ukrajina zvyšuje úrokovou sazbu na 25 %. Ukrajinská centrální banka více než zdvojnásobila základní úrokovou sazbu na 25 % z předchozích 10 %. Snaží se tak omezit inflaci a ochránit příjmy a úspory obyvatelstva během války. Inflace na Ukrajině v dubnu vzrostla na 16,4 % z březnových 13,7 %. Tlačí ji nahoru výpadky ve výrobě a logistice způsobené válkou. Významným proinflačním faktorem zůstávají také vysoké světové ceny energií.
  10. Zájem o půjčování elektromobilů roste. V České republice se v roce 2021 prodalo 2646 nových aut na výlučně elektrický pohon. Stále se ale jedná pouze o 1,28% podíl. Velký zájem je však o půjčování elektromobilů – podle dat platformy HoppyGo vzrostl meziročně o 413 %. Typičtí zákazníci dosahují průměrného věku 26–35 let a žijí ve větších městech.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se podělíme o zajímavou

Co uděláte, když proděláte?

Co uděláte, když proděláte?

V životě je málo jistot, o financích to platí dvojnásob. Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s