Search
Close this search box.

FinTech review – Facebook a Instagram jako zdroj podvodů při online nákupech a další FinTech novinky

fintech-review-06-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Dvě třetiny všech podvodů při online nakupování začínají na Facebooku a Instagramu

Co se stalo:

Nový průzkum založený na analýze nahlášených případů mezi více než 25 miliony retailových zákazníků zjistil, že dvě třetiny (68 %) všech podvodů při online nákupech nyní začínají na pouhých dvou platformách sociálních sítí vlastněných společností Meta a to na Facebooku a Instagramu. Jedná se o přibližně 40 % celkové částky, o kterou lidé při tomto typu podvodu přichází.

Mezi nejčastěji falešně nabízené zboží patří oblečení, tenisky, herní konzole a mobilní telefony. Průměrná částka, o kterou oběti podvodných nákupů přicházejí se pohybuje kolem 15 700 Kč.

Co to znamená:

Prodej zboží přes sociální sítě se v posledních letech stal velmi populární, problémem ale je, že zde nejsou téměř žádné kontrolní mechanismy pro ověřování toho, kdo a co prodává. A právě kvůli tomu se zde čím dál častěji vyskytují podvodníci.

Proti podvodům se nejčastěji snaží bojovat banky, které mají nastaveny bezpečnostní mechanismy sloužící k ochraně kupujících. Většina nekalých obchodů ale začíná a odehrává se pod hlavičkou sociálních sítí, a proto je podle autorů výzkumu důležité, aby technologické společnosti samy začaly tento problém řešit.

Další FinTech zprávy

Třetina interakcí s bankami zůstává fyzicky. V roce 2023 využije digitální kanály k nákupu bankovních produktů v Evropě 45 % spotřebitelů, ještě v roce 2020 to bylo 33 %. Přestože téměř polovina (41 %) všech bankovních poboček od roku 2008 zavřela své brány, fyzické pobočky stále hrají pro mnoho spotřebitelů klíčovou roli – 55 % evropanů navštívilo v roce 2022 bankovní pobočku alespoň jednou za čtvrt roku.

Blíží se digitální euro? ECB zveřejnila shrnutí a poznatky z testování vlastní digitální měny. Mezi zjištění mimo jiné patří, že digitální euro by fungovalo online i offline. Fáze testování digitálního eura byla zahájena v říjnu 2021 a bude ukončena na podzim 2023. Jejím cílem je řešit klíčové otázky týkající se návrhu a distribuce digitální měny centrální banky (CBDC).

V Česku máme přes 130 FinTechů. Dřív byly banky vůči FinTech společnostem spíše skeptické, tento trend se ale v posledních letech obrátil. Banky si totiž v průběhu času uvědomily, že taková partnerství mají své výhody.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

opce

Jak fungují opce?

Opce, na které můžete často narazit pod anglickým slovíčkem „options“, jsou finančním nástrojem, který svému majiteli umožňuje obchodovat