Search
Close this search box.

Fintech review – Facebook v novém kabátě a 5G v Česku

Fintech review - Facebook v novém kabátě a 5G v Česku

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

 

  1. Facebook se převlékne do bílé, důraz bude klást na skupiny (E15.cz). Podle zakladatele Marka Zuckerberga jde o největší změnu sociální sítě za posledních pět let. Kromě změny vzhledu bude nový design klást větší důraz na uživatelské skupiny.
  2. Zisk Applu klesl, výhled pro tržby však předčil očekávání (ČeskéNoviny.cz). Výsledková sezóna pokračuje, tentokrát uplynulé čtvrtletí hodnotí Apple. Meziročně společnosti klesl zisk o 16 procent, o 17 procent se pak propadly prodeje iPhonů, poptávka po nich však podle ředitele Tima Cooka začala ke konci čtvrtletí ožívat.
  3. Tesla v Praze otevřela svůj první český servis. Majitelé elektromobilů Tesla už nemusí za hranice (CzechCrunch.cz). Český servis americké automobilky najdou majitelé jejích vozů vedle showroomu Advantage Cars v pražských Vysočanech. Od příštího týdne se servis po menším zpoždění, způsobeném pravděpodobně nedostatkem kvalifikovaných techniků, rozjede naplno.
  4. Bezpečné a stabilní. Česko je pro firmy nejatraktivnější zemí Evropy, září i globálně (Aktuálně.cz). Česko jako montovna Evropy? Podle studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield se zdá, že tomu tak ještě nějaký čas bude. Nejsme sice nejlevnější země, výrobu k nám firmy přesto přesouvají, a to díky naší politické stabilitě a vysoké úrovni bezpečnosti.
  5. IDC: Odbyt smartphonů dál klesá, Huawei ale silně roste (ČeskéNoviny.cz). Podle výzkumné společnosti IDC klesl odbyt smartphonů o 6,6 procenta na 310,8 milionu kusů. Na prvním místě se v počtu prodaných kusů i přes pokles drží Samsung, na paty mu však šlape Huawei, který jako jediný odbyt zvýšil.
  6. Česko zavede sedmiprocentní digitální daň pro internetové giganty. Sazby v cizině jsou poloviční, varují kritici (ČT24.cz). Ministerstvo financí odhaduje, že by nová daň mohla do státní kasy přinést pět miliard korun ročně. Podle odborníků má česká forma digitální daně několik háčků, na které se možná budou společnosti odvolávat k soudům.
  7. E-shop Zoot se dohodl s věřiteli na reorganizaci. Získají deset procent ze svých pohledávek (iRozhlas.cz). Ne každý podnikatelský záměr se povede. Své o tom ví Zoot, jemuž se podařilo dohodnout reorganizaci, která počítá s příchodém nového investora a částečným vyplacením nezajištěných věřitelů.
  8. Na burze Bitfinex lze prodat bitcoin výrazně dráž než jinde, snadný výdělek ale nečekejte (E15.cz). Vyšší cena bitcoinu je způsobena panikou, která na burze Bitfinex propukla kvůli podezření z účetních machinací. Uživatelé nakupují bitcoin, aby mohli burzu opustit, na dolarové výběry by totiž mohli čekat i několik týdnů.
  9. Sítě 5G přinesou větší změnu než nástup mobilů, prohlásil Babiš. Česko pokryjí do roku 2024 (ČT24). Kromě rychlejšího internetu v mobilech má na 5G sítích záviset třeba správa měst či provoz samořiditelných aut. Zásadním problémem 5G sítí bude podle odborníků bezpečnost.
  10. Nejpomalejší, máte padáka! O výpovědi rozhodují stroje, přiznal Amazon (Technet.cz). Počítače sledují každý pohyb zaměstnanců v distribučních centrech Amazonu. Pokud jsou pomalí, neefektivní či nepracují podle interních pravidel společnosti, vygeneruje jim počítač důtku, v horším případě rovnou výpoveď.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy