Search
Close this search box.

FinTech review – Fed bude měřit vystavení rizikům změn klimatu a další novinky

fintech-review-20-01-tiny

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Fed bude měřit vystavení bank vůči klimatickým rizikům

Co se stalo:

Šest největších amerických bank dostalo od americké centrální banky (FED) za úkol analyzovat dopad zkušebních scénářů fyzických i přechodových rizik souvisejících se změnou klimatu na nemovitosti v jejich portfoliích.

Fyzická rizika přímo vyplývají ze změny klimatu, například když následkem bouří nebo povodní dojde k poškození domů nebo ulic. Přechodová rizika jsou poté rizika spojené se závazkem přejít na bezemisní ekonomiku.

Mezi kontrolované banky patří Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo.

Co to znamená:

Podle FEDu budou v průběhu pilotního projektu shromažďovány kvalitativní a kvantitativní informace, včetně podrobností o postupech správy a řízení rizik, metodikách měření, problémech s daty a získaných zkušenostech.

Analýza klimatických scénářů je odlišná a oddělená od zátěžových testů bank, které provádí nejen FED, ale v podobné míře i další centrální banky po celém světě. Zátěžové testy mají za cíl posoudit, zda velké banky mají dostatek kapitálu, aby mohly pokračovat v poskytování úvěrů domácnostem a podnikům v době silné recese. Pilotní cvičení analýzy klimatických scénářů má naproti tomu průzkumný charakter a nemá kapitálové důsledky.

Někteří členové amerického Kongresu, naléhali na Fed, aby se vyhnul klimatické politice. Předseda FEDu Jerome Powell zdůrazňoval, že centrální banka nemá v plánu využívat své pravomoci k rozhodování o úvěrech nebo se například snažit odklonit investice od průmyslu fosilních paliv.

Představitelé Fedu zároveň tvrdí, že jejich odpovědnost za stabilitu finančního sektoru vyžaduje, aby si uvědomili a připravili se na rizika, která představují vyšší teploty a nestálost počasí.

Další FinTech zprávy

Kryptoburza Genesis chystá bankrot. Agentura Bloomberg uvedla, že společnost, která pravděpodobně dluží věřitelům až 3 miliardy dolarů, vede důvěrná jednání s různými skupinami věřitelů a varuje, že pokud se jí nepodaří získat kapitál, může požádat o bankrotovou ochranu. Pro krypto trh by se tak mohlo jednat o další ránu.

Stablecoin krytý eurem. Španělská centrální banka dala zelenou pilotnímu provozu stablecoinu krytého eurem, provozovat ho bude platební FinTech Monei. Každý token bude představovat jedno fyzické euro, které bude uloženo na dvou účtech v úschově u předních španělských finančních institucí, jako jsou BBVA a Caixabank.

Splaskne bublina neobank? Navzdory jejich vysokému ocenění se má za to, že pouze 5 % neobank je dnes na hranici rentability, natož aby dosahovaly zisku. Šance neobank na přežití budou více než kdy jindy záviset na zkušenostech a schopnostech zaujmout zákazníky.

 

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#24 Bitcoinový halving za námi

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Jak správně diverzifikovat

Diverzifikace je definována jako technika řízení rizika, která kombinuje širokou škálu aktiv v investorově portfoliu

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo předmětem mnohých diskuzí,