Fintech review – Finiata, Bitcoin a Uber

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Český investiční fond Enern investuje miliony eur do fintech startupu Finiata. Ten poskytuje kapitál menším a středním firmám, kteří jsou z různých důvodů odmítáni bankami.
  2. Další krádež Bitcoinů, tentokrát na Korejské kryptoměnové burze. Hackeři ukradli 17 % všech aktiv a burza v reakci na tuto situaci vyhlásila bankrot.
  3. Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr v něm získává dalších 15 % v hodnotě 186 milionů korun. Doposud držel 39% podíl, ze kterého se nyní díky odkupu od jedné z investičních firem Rohlik.cz stane téměř 55 procent.
  4. Uber by měl být regulován jako běžná taxislužba, rozhodl Soudní dvůr EU. Je velmi pravděpodobné, že tento rozsudek bude sloužit jako precedent, který otevře cestu k regulaci dalších služeb sdílené ekonomiky.
  5. Nová platforma, na niž si můžete za Bitcoin nebo Ethereum koupit Lamgorghini. Nejlevnější z nich se při dnešních cenách pohybuje kolem 5-7 bitcoinů.
  6. Komerční banka spustila Android Pay. Jako první z „velké trojky“ umožňuje platbu prostřednictvím telefonu. Stačí pouze aktivace v mobilní aplikaci.
  7. J&T prodá své akcie Unipetrolu. Polský PKN Orlen nabídl vykoupení menšinových akcionářů za cenu 380 korun za kus. Na nabídku přistoupil pětinový akcionář firmy, jímž je společnost Paulinino, vlastněná finanční skupinou J&T.
  8. Rus koupil v Praze byt za 35 bitcoinů. Jde o teprve druhou nemovitost na světě, za kterou někdo zaplatil virtuální měnou. První obchod v České republice pomocí digitální měny zprostředkovala společnost Home Hunters.
  9. JP Morgan Chase spouští levnou robo advisory službu. Rozšiřuje si tím působnost na investičním trhu. Spuštění se očekává v březnu 2018.
  10. Předpověď 10 bankovních trendů pro rok 2018.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků,

americké akcie wide moat strategie

Strategie: Americké akcie „wide moat“

Stejně jako se středověké hrady chránily před nepřáteli pomocí širokých příkopů, podobnou strategii volí v dnešním světě i některé

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala