Search
Close this search box.

FinTech Review – Fortnite pro Ukrajinu a Mallpay v rukou ČSOB

twitter

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Elon Musk je největším akcionářem Twitteru. Majitel automobilky Tesla, Elon Musk, nově vlastní 73,5 milionu akcií americké sociální platformy Twitter v celkové hodnotě 2,89 miliardy dolarů, tedy 64 miliard korun (odpovídá zhruba 9,2% podílu). Akcie nakoupil pomocí fondu Elon Musk Revocable Trust. Akcie společnosti Twitter na tuto zprávu reagovaly extrémním posílením téměř 25 %. Prodávají se bezmála za 50 dolarů za akcii.
  2. Službu Mallpay přebírá ČSOB. Česká e-commerce skupina Mall Group má po téměř půlročním čekání nového majitele – polského Allegra. Součástí transakce však nebylo několik navazujících služeb včetně Mallpay. Stoprocentní podíl ve službě pro odložené platby získala ČSOB, která už předtím vlastnila polovinu firmy. Služba Mallpay by se tak měla přejmenovat. Ve své historii už popáté. Mallpay je možné využívat v několika stovkách e-shopů včetně značek jako Košík, Slevomat nebo Tescoma.
  3. Konec ruského uhlí v Evropě, co ropa? Evropská unie se včera shodla na pátém balíku protiruských sankcí a od srpna letošního roku stopne dovoz ruského uhlí. Velký problém ale představuje především ruská ropa. Minulý rok Evropa skoupila skoro polovinu ruského ropného exportu, je tak jejím největším odběratelem a bude těžké ji nahradit. Unie si zatím stanovila cíl zbavit se závislosti na ruských palivech nejpozději do roku 2030.
  4. Fortnite na pomoc Ukrajině. Herní společnost Epic Games, která stojí za slavným titulem Fortnite, rozjela kampaň na charitativní pomoc Ukrajině. Studio Epic Games věnovalo na pomoc Ukrajině proti ruské invazi všechny své příjmy ze hry Fortnite za 14 dní. Díky početné komunitě hráčů, kterých bylo v loňském roce více než 350 milionů, dokázala vysbírat sumu 144 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 3,2 miliardy korun.
  5. Středoamerická Honduras Prospera podporuje bitcoin. Zvláštní ekonomická zóna s názvem „Honduras Prospera“ ve středoamerickém Hondurasu přijala bitcoin a další kryptoměny jako zákonné platidlo. Zóna také umožní obcím, místním samosprávám a mezinárodním firmám vydávat bitcoinové dluhopisy z jurisdikce oblasti. Speciální zóna pokrývající oblasti ostrova Roatán a města La Ceiba byla založena v roce 2020, aby pomohla podpořit investice. Má správní, fiskální a rozpočtovou autonomii.
  6. Růst ekonomiky v roce 2022 zpomalí, inflace poroste. Ministerstvo financí zveřejnilo dubnovou ekonomickou prognózu. Ta předpokládá, že se hlavní negativní dopady ruské agrese na Ukrajině projeví ve 2. čtvrtletí. Inflace by právě od dubna do června měla kulminovat, a to nad úrovní 13 procent. V roce 2023 by pak mohla zvolnit na 4,4 procenta. Odhad ekonomického růstu jako ministerstvo, o 1,2 procenta, zveřejnila na konci března i Hospodářská komora. Dosavadní prognózy však počítaly s mnohem vyšším hospodářským růstem.
  7. Soutěž ShopRoku pro letošní rok zná své vítěze. Nákupní rádce Heureka už potřinácté uděloval ceny nejlepším českým e­‑shopům. Absolutní Cenu kvality získal e-shop s knihami z druhé ruky Knihobot, Cenu popularity mezi zákazníky obhájil online obchod supermarketu Lidl. Oceněni byli ale i další hráči, a to také v nové kategorii věnované udržitelnosti. Soutěž se pořádá také na Slovensku. Cenu kvality získal e­‑shop Noezon.sk, Cenu popularity stejně jako v Česku obhájil Lidl. Cena Heureky dle rozhodnutí odborné poroty putuje do e­‑shopu Abrakastore.
  8. Investice do reklamy v Česku překonávají odhady. Loňské investice do reklamy v Česku podle výzkumu pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) dosáhly úrovně 125 miliard korun, oproti předchozímu roku to představuje navýšení o zhruba pět miliard. Lídry na reklamním trhu jsou Lidl, který na marketingovou strategii vydal téměř 2,1 miliardy korun, Kaufland se dvěma miliardami a Albert s více než 1,8 miliardy korun. Pro tento rok výzkum předpokládá nárůst na 139 miliard.
  9. Pracovní trh pohltil 12 tisíc příchozích Ukrajinců. Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku více než 12 600 Ukrajinců. Nejčastěji je to na pozice ve výrobě, v logistice či ve službách. Nezaměstnanost v Česku v březnu mírně klesla o na 3,4 procenta, i nadále je tak nejnižší v EU. Situace v dalších měsících bude podle úřadu záviset mimo jiné na vývoji války na Ukrajině.
  10. Pražské metro je pokryto 5G signálem. Mobilní operátoři zprovoznili 5G mobilní signál na poslední části pražského metra, a to konkrétně v úseku mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol na trase A. Cestující tak mohou využívat vysokorychlostní připojení prakticky ve všech prostorách. Výjimkou je stanice Jiřího z Poděbrad na stejné trase. Kompletní pokrytí pomalejším signálem LTE v celém metru funguje od konce loňského roku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme