FinTech review – FTX žaluje Sama Bankmana-Frieda a další FinTech novinky

Kryptomeny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

FTX žaluje Sama Bankmana-Frieda o 1 miliardu dolarů

Co se stalo:

Zkrachovalá kryptoburza FTX chce získat zpět více než 1 miliardu dolarů údajně zpronevěřených prostředků. Žaloba jmenovala jako obžalované zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda, bývalou generální ředitelku Alameda Research Caroline Ellison, spoluzakladatele FTX Zixiao „Gary“ Wanga a bývalého inženýra FTX Nishada Singha.

Co to znamená:

Poté, co v listopadu 2022 kryptoburza vyhlásila bankrot, ji nyní vede šéf restrukturalizace a nový generální ředitel John Ray. Žaloba hovoří o „jednom z největších finančních podvodů v historii.“ Bývalí manažeři ho měli spáchat tím, že zneužili svou kontrolu nad FTX, což způsobilo ztráty více než milionu zákazníkům.

Bankman-Fried měl mimojiné jednomu nebo více svým spiklencům nařídit úpravu interního softwaru tak, aby umožnil společnosti Alameda udržovat záporný zůstatek na svém účtu na burze FTX.

Pro Sama Bankmana-Frieda tak nastala paradoxní situace, kdy ho žaluje firma, kterou dříve sám založil a dlouhou dobu vedl. Nový pověřený ředitel John Ray mezitím minulý měsíc uvedl, že kryptoburza nyní shání zájemce o restart FTX.com.

Další FinTech zprávy:

Amazon připravuje platby dlaní. Technologie má být nasazena v prodejnách Whole Foods Market v USA do konce roku. Oblíbený americký řetězec supermarketů tuto technologii integruje do všech svých prodejen.

Čeští obchodníci přestávají přijímat platební karty. Každý čtvrtý Čech se v letošním roce setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. Denně vytáhne bankovku celá třetina Čechů (33 %, 6/2023), ještě loni to byla pouhá čtvrtina (25 %, 5/2022).

Evropská komise bude vyšetřovat Microsoft. Technologický gigant měl nekale zvýhodňovat komunikační aplikaci Teams. Ta tak měla získat neférovou výhodu vůči konkurenci. Vyšetřování vychází ze stížnosti, kterou na Microsoft podala v roce 2020 konkurenční služba Slack.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky