Search
Close this search box.

FinTech review – Google spouští BNPL a další FinTech novinky

fintech-review-12-15-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Google přidává do své mobilní peněženky možnost BNPL placení

Co se stalo:

Google americkým spotřebitelům nakupujícím pomocí Google Pay nabídne možnost placení známou jako Kup teď, zaplať později (Buy now, pay later; BNPL). Uživatelé si budou moci vybrat mezi poskytovateli BNPL Zip a Affirm a rozdělit si platby do pravidelných splátek. Pokud si uživatel vybere například společnost Zip, může se dozvědět více o podmínkách a poté projít několika kroky k dokončení nákupu.

Co to znamená:

Tento krok Googlu přichází v době, kdy zájem o BNPL a jejich využívání prudce roste. Letos na jaře představil vlastní BNPL řešení i Apple. Na druhou stranu sílí i kritika tohoto způsobu placení. Důvodem je to, že se ve své podstatě jedná o úvěr a spotřebitelům tak vzniká dluh. Poskytovatelů úvěrů jsou pod příšným dohledem regulátorů, to ale ne vždy platí pro poskytovale BNPL. Hrozí tak, že tuto formu půjček budou častěji využívat lidé, kteří budou mít s následným splácením problémy.

Další FinTech zprávy

V Británii možná zastropují mezibankovní poplatky. Mezibankovní poplatek je termín používaný v odvětví platebních karet, který označuje poplatek placený mezi bankami za přijímání karetních transakcí. Britský regulátor se zasazuje o omezení přeshraničních mezibankovních poplatků za placení kreditními a debetními kartami, aby ochránil britské podniky před rostoucími náklady. Regulátor se domnívá, že se „pravděpodobně zvýšily tyto poplatky na nepřiměřeně vysokou úroveň“ na úkor britských podniků.

Umělá inteligence s sebou nese pro finanční instituce významné riziko. Říká to ve svém nejnovějším reportu americký Úřad kontrolora měny (Office of the Comptroller of the Currency). Zpráva zdůrazňuje, že navzdory výhodám plynoucím z rozsáhlého zavádění AI, zejména v podobě snížení nákladů, zlepšení služeb a zvýšení efektivity, by banky mohly čelit také nepříznivým dopadům v podobě rizik souvisejících s dodržováním předpisů, úvěrovými riziky, riziky poškození pověsti a provozními riziky.

BlackRock spouští vlastní AI pro své zaměstnance a klienty. Největší světový správce investic již začal využívat generativní umělou inteligenci pro podporu svých interních systémů řízení rizik (Aladdin a eFront). Od ledna příštího roku poté plánuje BlackRock rozšířit tuto aplikaci i mezi své klienty.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených