Search
Close this search box.

FinTech review – Google spouští BNPL a další FinTech novinky

fintech-review-12-15-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Google přidává do své mobilní peněženky možnost BNPL placení

Co se stalo:

Google americkým spotřebitelům nakupujícím pomocí Google Pay nabídne možnost placení známou jako Kup teď, zaplať později (Buy now, pay later; BNPL). Uživatelé si budou moci vybrat mezi poskytovateli BNPL Zip a Affirm a rozdělit si platby do pravidelných splátek. Pokud si uživatel vybere například společnost Zip, může se dozvědět více o podmínkách a poté projít několika kroky k dokončení nákupu.

Co to znamená:

Tento krok Googlu přichází v době, kdy zájem o BNPL a jejich využívání prudce roste. Letos na jaře představil vlastní BNPL řešení i Apple. Na druhou stranu sílí i kritika tohoto způsobu placení. Důvodem je to, že se ve své podstatě jedná o úvěr a spotřebitelům tak vzniká dluh. Poskytovatelů úvěrů jsou pod příšným dohledem regulátorů, to ale ne vždy platí pro poskytovale BNPL. Hrozí tak, že tuto formu půjček budou častěji využívat lidé, kteří budou mít s následným splácením problémy.

Další FinTech zprávy

V Británii možná zastropují mezibankovní poplatky. Mezibankovní poplatek je termín používaný v odvětví platebních karet, který označuje poplatek placený mezi bankami za přijímání karetních transakcí. Britský regulátor se zasazuje o omezení přeshraničních mezibankovních poplatků za placení kreditními a debetními kartami, aby ochránil britské podniky před rostoucími náklady. Regulátor se domnívá, že se „pravděpodobně zvýšily tyto poplatky na nepřiměřeně vysokou úroveň“ na úkor britských podniků.

Umělá inteligence s sebou nese pro finanční instituce významné riziko. Říká to ve svém nejnovějším reportu americký Úřad kontrolora měny (Office of the Comptroller of the Currency). Zpráva zdůrazňuje, že navzdory výhodám plynoucím z rozsáhlého zavádění AI, zejména v podobě snížení nákladů, zlepšení služeb a zvýšení efektivity, by banky mohly čelit také nepříznivým dopadům v podobě rizik souvisejících s dodržováním předpisů, úvěrovými riziky, riziky poškození pověsti a provozními riziky.

BlackRock spouští vlastní AI pro své zaměstnance a klienty. Největší světový správce investic již začal využívat generativní umělou inteligenci pro podporu svých interních systémů řízení rizik (Aladdin a eFront). Od ledna příštího roku poté plánuje BlackRock rozšířit tuto aplikaci i mezi své klienty.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se

EURUSD

Parita eura a dolaru

Minulý týden (14.7.) se stalo něco, co jsme už 20 let neviděli. Hodnota dvou nejpoužívanějších

Investice do nemovitostí

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Do Portu podcastu jsme pozvali investičního manažera OPF Realitní WOOD & Company Jana Kolba. Zajímalo nás, jaká je strategie fondu, kam jdou investované peníze, ale také to, jak se vlastně kupuje obchodní centrum na miliardy EUR.