Search
Close this search box.

Fintech review – Google ve financích a streamování od Disneyho

Fintech review – Google ve financích a streamování od Disneyho

Po týdenní pauze vám přinášíme deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky posledních dvou týdnů.

  1. Google lákají finanční služby. Od příštího roku chce nabízet běžné účty (E15.cz). Pro Alphabet a další technologické společnosti je spolupráce s bankovním sektorem zajímavá hlavně kvůli možnosti získat větší množství dat o svých uživatelích. Google už teď provozuje platební službu Google Pay, která by v příštím roce mohla překonat 100 milionů uživatelů.
  2. Disney+ už má přes 10 milionů uživatelů. Na co je nová služba nalákala? (Lupa.cz). Mediální gigant Disney v úterý spustil službu, která má konkurovat Netflixu díky značkám Marvel, Star Wars či Pixar, které společnost v posledních letech získala. Služba je zatím dostupná jen v USA, Kanadě a Nizozemsku, do Česka se možná dostane příští rok.
  3. Umělá inteligence bude vytvářet zprávy z pražské burzy. Na řadě jsou sport a počasí (SvětChytře.cz). Na nástroji, který v současnosti zvládne vygenerovat sedm základních zpráv včetně titulků, spolupracují vědci z Fakulty sociálních věd UK, ČVUT a ZČU. Nejde o první nasazení umělé inteligence v žurnalistice, minulý rok podobný nástroj využívala Česká televize během obecních a senátních voleb.
  4. Novinky z Monety: Nejlepší kurzy, konec přepisování SMS a okamžité platby (Peníze.cz). Moneta slibuje nejlepší směnný kurz z českých bank, navíc tvrdí, že svými kurzy dokáže konkurovat Revolutu. Současný kurz eura má opravdu podobný, platí však různá omezení: klient musí mít u Monety otevřený účet v cizí měně, on-line směnárna funguje jen v pracovní dny od 8 do 17 hodin a minimální částka na směnu je 2000 korun. Od začátku prosince zavede banka okamžité platby.
  5. Platby kartou v Česku jasně vedou, hotovosti se ale lidé nechtějí vzdát (Novinky.cz). Naprostá většina Čechů je zvyklá platit kartou, velkého nárůstu se dočkaly platby mobilem, platí jím pětina Čechů. Přes popularitu elektronických plateb však roste objem hotovosti v oběhu, pro její úplné zrušení je třetina Čechů.
  6. Český startup Twisto vstupuje do nového byznysu. Spouští splátky, které slibuje v aplikaci vyřídit do 15 vteřin (CzechCrunch.cz). Twisto umožní rozložení plateb nad 3000 korun na splátky s úroky od 12 procent. Společnost si od nového vylepšení slibuje urychlení přechodu do černých čísel.
  7. Tři české startupy vytvořily Hlídače Shopů, který sleduje, jestli 13 největších e-shopů uměle nenavyšuje slevy (CzechCrunch.cz). Hlídač shopů je služba, která se může hodit v období Black Friday a před blížícími se svátky. Podle startupu Apify, který stojí za původní myšlenkou a analyzuje data o cenách na českých internetových obchodech již dva roky, si e-shopy při velkých slevových akcích přibarvují slevy až o deset procent.
  8. Druhá největší banka v Česku spustila možnost platit prostřednictvím mobilu (SvětChytře.cz). Finanční skupina ČSOB, pod níž spadá i Poštovní spořitelna, má dohromady 3,7 milionu klientů. Ti mají nově možnost platit skrz Apple Pay. V bezkontaktních platbách pokročila i Air Bank, která nově podporuje Google Pay a platbu přes zařízení Garmin a Fitbit.
  9. 5 miliard na půjčky živnostníkům a malým podnikům (FintechCowboys.cz). Fintechová společnost Lidya vstupuje na český trh, kde chce malým podnikům nabídnout vyřízení půjčky online do 24 hodin. Online dojde i k vyhodnocení profilu žadatele, s čímž pomáhá umělá inteligence.
  10. Facebook tajně aktivuje kameru iPhonu, když prohlížíte zeď. Prý se jedná o chybu, ne záměr (DigiArena.cz). Chyba se týkala jen iPhonů a již byla opravena v aktualizaci aplikace. Podle vyjádření Facebooku šlo opravdu o chybu a data z aktivní kamery se nikam neukládala.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

The Most Classic 2022

Úspěch na mosteckém autodromu

V sobotu 8. října se na mosteckém autodromu konalo přitažlivé zavírání sezony klasických automobilů. V rámci akce The Most Classic