Search
Close this search box.

FinTech Review – Hackerský útok na T-Mobile a nová streamovací služba v Česku

hacker IT security

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Hackeři napadli společnost T-Mobile a ukradli data desítek milionů uživatelů (e15.cz). Úřady Spojených států začnou v brzké době vyšetřovat závažný kybernetický útok na telekomunikační společnost T-Mobile US. Hackeři jí ukradli citlivé soukromé údaje téměř 50 milionů bývalých, současných a potenciálních uživatelů. Podle firmy se zatím neprokázalo, že by došlo také ke krádeži finančních dat.
  2. Aplikace Equa bank dokáže vyhledat příjemce platby podle fotografie (fintechcowboys.cz). Klienti Equa bank si mohou od srpna v mobilní aplikaci vytvářet přehlednější seznam příjemců svých plateb. Mohou jim nastavit různé přezdívky a přidávat k nim také fotografie, ať už fotografie osob či loga firmem. Funckionalita má usnadnit hledání kontaktů v adresáři při platbách a zvýšit tak pohodlí klientů.
  3. Na českém trhu příští rok odstartuje streamovací služba SkyShowtime (mediaguru.cz). Společnost ViacomCBS a Comcast se rozhodli spojit a zrealizovat plán na novou streamovací službu SkyShowtime. Projekt bude obsahovat originální prémiový obsah z nabídky značek Sky, Nickelodeon, Universal Pictures a dalších. Služba bude najednou spuštěna ve více než 20 evropských zemí v průběhu roku 2022. Cena předplatného zatím není známa.
  4. Alza spolu s Balíkobotem otevře své výdejní boxy dalším prodejcům (lupa.cz). E-shop Alza nabídne své AlzaBoxy třetím stranám v rámci spolupráce s Balíkobotem a jeho platformou Lockers.ai, kterou firma spustila koncem července. 2 500 subjektů spolupracujících s Balíkobotem tam bude moci využívat okolo 100 tisíc schránek na tisíci výdejních místech napříč Českou republikou a Slovenskem. Chtějí tak služby zpřístupnit pro co největší množství lidí.
  5. Jednorázová karta od Twista se těší vlně velkého zájmu (fintree.cz). Český fintech startup uvedl před dvěma měsíci novinku v oblasti BNPL produktů (buy now pay later) – virtuální jednorázovou kartu, kterou mohou uživatelé využít na větší nákupy a platbu si dopředu rozložit tak, jak jim to vyhovuje. Navzdory absence jakékoli kampaně překonal zájem zákazníků všechna očekávání. Během července klienti s kartou nakoupili zboží za více než 26 milionů korun.
  6. Akcie rostou, index S&P 500 hlásí nejrychlejší dvojnásobek od druhé světové (penize.cz). Americký akciový index S&P 500 zahrnující 500 největších zalistovaných podniků ve Spojených státech dokázal od konce března 2020 do poloviny srpna letošního roku zdvojnásobit svoji hodnotu. Jde o nejrychlejší růst (tzv. rally) o 100 % po medvědím trendu od konce druhé světové války. Zotavení přitom hlásí i další burzovní indexy.
  7. BHP a Woodside spojují síly, vznikne tak ropný a plynárenský gigant (hn.cz). Spojením těžařských společností BHP Group a Woodside Petroleum vznikne jedna z deseti největších nezávislých ropných a plynárenských firem na světě. Její hodnota bude činit 38,5 miliardy australských dolarů (více než 607 miliard korun), rostoucí aktiva bude mít ve Státech a Austrálii. Dohodu ještě musí schválit regulátoři a investoři.
  8. Chatbot Alquist z ČVUT zvítězil v soutěži Amazonu (forbes.cz). Český chatbot Alquist se stal vítězem čtvrtého ročníku soutěže Alexa Prize Social Bot Garand Challenge pořádané americkým Amazonem. Díky finančním příspěvkům a grantům od světového giganta umožní české univerzitě rozvíjet výzkum dále. Tým z ČVUT už spolupracuje například s pražským startupem PromethistAI a snaží se vyvíjet aplikace, které by měly pomáhat lidem s psychickými problémy.
  9. Slovenská aplikace Simplicity získala investici na expanzi do USA (czechcrunch.cz). Slovenský startup Simplicity vyvíjí mobilní aplikaci sloužící jako komunikační kanál mezi městem a jeho obyvateli – zasílá jim notifikace o různých aktivitách městské samosprávy. Služby startupu využívá již stovka evropských měst, s novou investicí ve výši 180 milionů korun chtějí dobýt trh v USA. V Česku zatím Simplicity nepoužívá žádné město, aktuálně se však připravuje rozběh pobočky pro developery v Brně.
  10. Kryptopeněženka Facebooku má být připravena ke spuštění (kryptonovinky.cz). Šéf facebookového kryptoprojektu Diem David Marcus zveřejnil na portálu Medium novinky, podle kterých je kryptopeněženka Novi již hotová a připravena ke spuštění. Diem by měl být běžným stablecoinem vázaným na dolar, respektive jinou světovou měnu. Konkrétní datum jejího uvedení zatím není znám. Iniciativa Facebooku byla představena již v roce 2019, vzhledem k jeho síle a rizikům spojených s touto digitální měnou byla potlačena regulátory a světovými vládami.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás