Search
Close this search box.

Fintech review – Hacknutý Twitter a QR platby v Apple Pay

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Twitter zažil bezprecedentní útok, soudí média a analytici (ČeskéNoviny.cz). V noci na čtvrtek došlo k hackerskému útoku, který sociální sítě nepamatují. Na ověřených účtech mnoha osobností, včetně světových politiků či manažerů technologických společností, se objevil příspěvek s žádostí o zaslání bitcoinů na konkrétní adresu. Útok vynesl zločincům v přepočtu necelé tři miliony korun, což je podle odborníků absurdně nízká částka na to, jak neuvěřitelný kousek se hackerům povedl – dá se tedy předpokládat, že zisk od nicnetušících obětí nebyl hlavním záměrem celé akce.
  2. Tesla v grafech: jak předražené jsou její akcie? Muskova firma se čím dál víc vymyká (E15.cz). Tesla nepotřebovala ani dvacet let k dosažení první příčky v automobilovém sektoru co do tržní kapitalizace. Jak si ale společnost větší než Disney, kterou někteří stále označují jako startup, vede v dalších číslech? Tesla se podobá víc technologickým firmám než automobilkám, hlavní otázkou tak zřejmě je, zda je to dobře či špatně.
  3. Evropská komise prohrála bitvu s Applem, gigant nemusí doplácet miliardy (iDnes.cz). Evropská komise tvrdila, že Apple získal v letech 2003 až 2014 od Irska neoprávněné daňové zvýhodnění. Tribunál soudu EU rozhodl ve prospěch Applu, ten tak nemusí Irsku vracet 13 miliard eur. Rozhodnutí víta i Dublin, kterému by se sice peníze hodily, zároveň si však stojí za svým systémem nízkého zdanění.
  4. Výplatu dostanete, kdy chcete. Startuje nová služba (Peníze.cz). Český startup Advanto přichází se službou zvanou Mzdový bankomat. Ta umožní zaměstnancům zúčastněných společností vybrat si část mzdy kdykoliv v měsíci. Nejde o úvěr, vybrané peníze se nijak neúročí, výběry jsou však zpoplatněny – od 39 korun za výběr po 99 korun za neomezený počet výběrů v měsíci.
  5. Přehledně: S jakými kartami zaplatíte přes Apple, Google, Fitbit, Garmin, Huawei a Samsung Pay? (Měšec.cz). Snad každý druhý týden přicházejí banky s novými metodami placení chytrými zařízeními. Tentokrát nesdílíme zprávičku o jedné bance, ale rozsáhlejší a užitečnější přehled, který může třeba pomoct s výběrem banky pro běžný účet.
  6. Občanka, řidičák a pas v mobilu? Aplikace eDokladovka je připravená, stát ji ale nechce (Lupa.cz). Státní tiskárna cenin vyvinula aplikaci, která dokáže v telefonu uchovávat osobní doklady, společně s appkou pro čtení, kterou by mohly využívat státní i soukromé instituce s tím, že uživatel by se mohl rozhodnout, jaké údaje komu poskytne. Ostrému nasazení bohužel brání minimum zájmu ze strany státu a nedostatečná komunikace mezi úřady.
  7. Ransomware ThiefQuest cílí na počítače od Applu. Umí zachytávat hesla a čísla kreditních karet (Živě.cz). Škodlivý software zaměřený na zašifrování souborů a požadování výkupného se na zařízeních od Applu nevídá moc často. ThiefQuest předstírá, že je legitimní aplikací od Googlu, k jeho instalaci však uživatel musí odouhlasit hned několik bezpečnostních upozornění. I samotný malware potom funguje zvláštně – sice si nechá zaplatit výkupné, ovšem zřejmě po zaplacení nedokáže soubory v počítači rozšifrovat.
  8. Utajená novinka iOS 14. S Apple Pay bude možné platit i pomocí QR kodů (MobilMania.cz). Platby QR kódy již umožňují jiné služby, které jsou populární zejména v Asii. Integrace do Apple Pay se sice nachází ve vývojářské betě iOS 14, není však funkční a nebyla Applem oficiálně oznámena, v tuto chvíli tedy nelze určit, kdy bude podpora QR kódů v Apple Pay spuštěna.
  9.  Platební karty nám brání být sami sebou, tvrdí nebinární lidé. Jméno má být volitelné (Forbes.cz). Máte pocit, že vás nutnost uvádět jméno na platební kartě diskriminuje? Vydavatelé karet se možností zvolit si jméno na kartě rozhodli vyjít vstříc nebinárním lidem, kteří se často dostávají do nepříjemných situací kvůli tomu, že jejich oficiální jméno neodpovídá jejich identitě.
  10. Co je špatně s Robinhoodem? (InvestičníWeb.cz). Odpůrci on-line retailové makléřské firmy berou svoji kritiku za špatný konec. Robinhood nemanipuluje trhem, ale je horší než kasino.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o

investice-do-whisky

Investice do whisky získává na popularitě

Investice do whisky se v posledních letech stává čím dál populárnější. Pro investory se může jednat o zajímavou alternativu k doplnění a diverzifikaci portfolia. Bohužel ale nejde náhodně nakoupit láhev v supermarketu a pak už pouze čekat na růst její hodnoty.