Search
Close this search box.

Fintech review – Hlídač kurzů a karta od Samsungu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. V Česku oficiálně startuje populární internetová platební brána Stripe (Lupa.cz). Stripe je populární volbou zahraničních společností, nyní platební bránu budou moct využívat i čeští hráči na poli e-commerce. Společnost kromě pokladny plně integrované do stránek zákazníka nabízí například podporu více než 130 měn či přehledné rozhraní s integrací fakturování, účetnictví a dalších operací.
  2. Okamžité platby už umí přijímat i Equa bank (Peníze.cz). Equa sice zatím okamžité platby oficiálně nepodporuje, 7. května se však zapojila do systému CERTIS při ČNB. Během několika dnů se dá očekávat i podpora odchozích okamžitých plateb a oficiální oznámení podpory této služby.
  3. Trhlina v chytré karanténě: Na iPhonech je klíčová aplikace prakticky k ničemu (Aktuálně.cz). Česká eRouška má pomocí Bluetooth na telefonu zaznamenávat okolní telefony s nainstalovanou aplikací a zapamatovat si je pro případ, že by se majitel telefonu nakazil koronavirem. Pomocí dat z aplikace se potom může aplikovat karanténa na ty, s kým byla nakažená osoba v kontaktu. Jednoduchý test bohužel ukázal, že zařízení od Applu si okolních eRoušek vůbec nevšímají.
  4. Samsung Money. Platební karta od Samsungu nebude mít viditelný CVV kód (MobilMania.cz). Služba Samsung Money bude kombinovat fyzickou debetní kartu od MasterCard a správu účtu skrze Samsung Pay. Očekávané spuštění služby je během července v USA, kde budou účty vedeny u The Bancorp Bank, následovat mají země, kde již funguje Samsung Pay, Česko si tedy pravděpodobně počká.
  5. Banka v mobilu funguje už devět let. Co Češi nejčastěji využívají (iDnes.cz). Jako první přišla s mobilním bankovnictvím Fio banka v květnu 2011. Od té doby je mobilní aplikace samozřejmou součástí správy každého běžného účtu. Článek stručně provede historií mobilního bankovnictví v Česku a přehledně ukáže, co umějí aplikace jednotlivých bank dnes.
  6. Lukáš Hurych z Twista: Pohozený USB disk aneb jak mohla dobrosrdečnost mých kolegů skončit hacknutím celé firmy (CzechCrunch). Před několika měsíci jsme sdíleli vyprávění Lukáše Hurycha o jednoduchosti krádeže osobních i firemních dat, ve kterém autor různé útoky ilustroval příklady z praxe. Ve volném pokračování použil CPO Twista k útoku na své kolegy zdánlivě neškodný předmět – USB disk.
  7. Maturita od počítače? Ondřej Kania spouští globální online střední školu (Forbes.cz). Nápad spustit školu, která by fungovala on-line a měla studenty z celého světa, přišel Kania několik týdnů po uzavření českých škol kvůli koronaviru. Škola by měla mířit hlavně na studenty, kteří potřebují individuální studijní plány nebo jejichž rodiny se často stěhují. Po dohodě se členy managementu a řediteli škol Kaniovy skupiny American Academy spustili zkušební kampaň v Indii, která přilákala desítky zájemců, ozvali se i čeští studenti, kteří si informace sami našli na internetu.
  8. Zakažte nevýhodný kurz. První banka umí blokovat DCC na kartě (Peníze.cz). Klienti mBank mají nově možnost zablokovat si na kartě nevýhodnou konverzi DCC, která je může stát zbytečné peníze navíc při platbě v zahraničí. Podobnou funkci chystá Fio banka, další banky její možné zavedení neodmítají, jiné se takové možnosti brání. Tvrdí například, že DCC se může klientovi ve vybraných případech vyplatit, a tak by měl mít možnost rozhodnout se individuálně při každé transakci.
  9. Exodus tradičních taxikářů. Řidiči houfně migrují od taxametrů k aplikacím (E15.cz). Do karet alternativním dopravcům hraje novela silničního zákona, která z nich v červenci udělá legitimní dopravce, jejichž vozy budou opatřeny nápisem taxi. Zůstane však možnost hledat klienty a zaznamenávat jízdu přes aplikaci, což přináší výhodu oproti tradičním taxametrům. Podle odborníků se tedy dá očekávat, že většina tradičních taxikářů se taxametrů dříve nebo později zbaví.
  10. Kup a drž, nebo pravidelné investování? Cokoli, hlavně si nenechat ujet vlak! (InvestičníWeb.cz). Propad cen akcií vyvolaný pandemií nemoci covid-19 a jejich následný odraz opět oživily diskuzi o tom, jaký přístup k investování je vhodnější. Investoři, kteří se rozhodli pro nečinnost, mohou pociťovat zklamání z toho, že jsou na americkém trhu od začátku roku stále přes 10 % v mínusu. Ti, kdo z trhu odešli, litují, že nedokupovali za lepší ceny. Jaký přístup je tedy správný?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Podcast

Portu Rychlovka – Díl 26

Vítáme vás u druhé série pátečních rychlých přehledů Portu. Nyní si můžete nejaktuálnější novinky z