Search
Close this search box.

Fintech review – Huawei platí mobilem a terminál na rok zdarma

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. 1Password má velkou novinku. Kromě hesel bude generovat i virtuální platební karty (Živě.cz). Populární správce hesel bude ve spolupráci s Privacy.com chránit soukromí uživatelů při placení na internetu. K platbám vygeneruje virtuální karty, internetové služby a obchody tak nebudou mít přístup přímo k datům reálné karty. Bohužel není jasné, kdy se služba rozšíří ze Spojených států.
  2. Bezkontaktní platby už i na telefonech Huawei a Honor. Zatím jen s kartami Sodexo (MobilMania.cz). Čínský výrobce mobilních telefonů si kvůli americkému embargu musí vystačit bez Google Pay, k čemuž má sloužit alternativa s originálním názvem Huawei Pay, jejíž spuštění se chystá i v Česku. S prvním způsobem placení mobilem ale přichází Sodexo, které v obchodě AppGallery vydalo aplikaci Sodexo Mobilní platba. Jak název napovídá, NFC platby budou moct skrze aplikaci provádět držitelé stravenkových karet.
  3. Potravinářská síť COOP spustila e-shop, chystá výdejní boxy (iDnes.cz). Síť obchodů COOP chce usnadnit nakupování lidem z menších měst a vesnic. Skrze internetový obchod E-COOP si můžou vybírat z desítek tisíc položek a nákup si zdarma vyzvednout ve svém místním obchodě. Nákupy skrze e-shop má do konce září podporovat pětina obchodů COOP, postupně má být pokryta celá republika. V plánu jsou i výdejní boxy a na vybraných místech rozvoz až domů.
  4. Mall Pay získal licenci poskytovatele platebních služeb, před Vánoci začne vydávat vlastní karty (FintechCowboys.cz). Mall Pay bude vydávat platební kartu, se kterou budou moct klienti využívat odloženou platbu i u obchodníků, kteří ji jinak nepodporují. Kartu bude vydávat ČSOB a bude vázaná na jeden ze čtyř účtů, které se mají lišit délkou splatnosti a výší limitu útraty.
  5. Podnikatelé můžou žádat o terminál na rok zdarma (Peníze.cz). Projekt Česko platí kartou prodloužil do konce roku možnost přihlásit se o platební terminál na rok zdarma. Nově se o ně navíc mohou hlásit i provozovatelé e-shopů. Na projektu spolupracuje ministerstvo průmyslu a obchodu s karetními společnostmi a poskytovateli terminálů.
  6. Moneta spouští stavební spoření online (E15.cz). Stavebko bude možné sjednat od konce září v aplikaci Smart Banka, za měsíc to půjde i na webových stránkách. Celý proces má zabrat jen několik minut. K elektronickému podpisu smlouvy navíc dojde i v případě, že klienti budou chtít raději sjednat stavební spoření osobně se svým bankéřem.
  7. Obnošené vraťte a dostanete nové. Švýcarská značka On s investicí od Rogera Federera spouští předplatné na tenisky (CzechCrunch.cz). Obchodní model založený na předplatném je poslední dobou stále populárnější. Nyní se dostává do sektoru, kde by jej pravděpodobně čekal málokdo. Značka On vám za 30 dolarů měsíčně pošle tenisky, které po obnošení vrátíte a obratem dostanete nové. Kromě toho, že budete mít pořád nové tenisky, pomůžete také s recyklací starých, které dostane přímo výrobce a bude je moct použít na výrobu dalších bot.
  8. Doplňkové penzijní spoření od KB Penzijní společnosti jde uzavřít přes i přes mobilní aplikaci (Měšec.cz). Doplňkové penzijní spoření si přes aplikaci může uzavřít kdokoliv, účet u KB není podmínkou. Noví klienti si však musí službu aktivovat na pobočce. V současnosti je DPS možné sjednat v mobilní aplikaci pro iOS, na Androidu to bude možné nejpozději v půlce října.
  9. Bolt míří do Ostravy, začal nabírat řidiče (Lupa.cz). Alternativní taxislužba Bolt expanduje do Ostravy. Řidiče láká na bonusy za registraci a první jízdy. Expanzi alternativních taxislužeb do krajských měst napomáhá nová legislativa, která jim od července jasně stanovuje podmínky fungování.
  10. Jak se daří firmě Pilulka.cz, která by již brzy měla rozvířit vody trhu START (InvestičníWeb.cz). Společnost Pilulka.cz, lídr českého segmentu e-commerce působící v lékárenství a prodeji zdravotnických služeb, míří na trh START pražské burzy. Jak se firmě daří z hlediska tržeb či počtu zákazníků? V článku najdete několik grafů, které shrnují to nejpodstatnější.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás nucen trávit hodiny

Jak ukázat dětem hodnotu peněz?

Pokud děti poznají hodnotu peněz, bude pro rodiče mnohem jednodušší jim vysvětlit, proč není jejich dům stejně velký