Search
Close this search box.

Fintech review – Hypotéka online a Coinbase na burze

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Antimonopolní úřad dovolil Raiffeisenbank, aby koupila Equa bank (ČT24.cz). RBI v únoru oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank. Nyní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil, že Raiffka smí koupit společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution.
  2. Divoký debut. Akcie Coinbase zažívaly výkyvy typické pro kryptoměny (E15.cz). Hned po vstupu na burzu vystřelily akcie Coinbase nad 400 dolarů za kus, takže chvíli byla hodnota firmy více než 100 miliard dolarů. Ještě první den obchodování stihla cena akcie spadnout na 328 dolarů, v pátek cena osciluje kolem této hodnoty.
  3. ČSOB má novou mobilní aplikaci, spojí všechny produkty v rámci ČSOB (Měšec.cz). Nová aplikace ČSOB Smart bude pro nové klienty dostupná ještě v dubnu, stávající klienti na ni potom budou přecházet v průběhu května. Aplikaci si uživatelé budou moct přizpůsobit dle svých preferencí a s ovládáním pomůže virtuální asistentka Kate.
  4. Mastercard: Biometrické ověření plateb využívá polovina Čechů (ČeskéNoviny.cz). Minulý rok biometrické ověření využívalo 37 procent Čechů. Za růstem stojí evropská směrnice PSD2, která zpřísňuje ověřování identity při online platbách. Do budoucna má největší potenciál tzv. neviditelné ověření, které na základě behaviorální analýzy dokáže bez zásahu do platby ověřit, zda ji provádí držitel karty.
  5. Automatizace faktur EDI dokáže šetřit nejen čas, ale i peníze (Fintree.cz). Automatické zpracování faktur dokáže firmám ušetřit miliony korun. Důkazem toho je e-shop Mall.cz, který nyní spočítal, že díky kombinaci EDI (Electronic Data Interchange) a nástroje na zpracování faktur jen za předchozí rok ušetřil 4 miliony.
  6. Bitcoin zdolal další rekord. Jeho cena vystoupila nad 63 tisíc dolarů (Aktuálně.cz). Bitcoin na chvíli ve středu překonal dokonce 64 tisíc dolarů. Silný růst odborníci připisují vstupu společnosti Coinbase na burzu. V pátek se cena kryptoměny pohybuje okolo 61 tisíc dolarů.
  7. První firmy hledají využití pro bankovní identitu (Světchytře.cz). V nejbližší době se bankovní identitu chystají začít používat například Kooperativa nebo Pražská plynárenská. Díky rostoucímu seznamu zúčastněných bank by do konce roku měla bankovní identita být dostupná až pro osm milionů Čechů, během jednoho roku se tak z novinky stane pro většinu lidí možná nejjednodušší způsob ověření totožnosti online.
  8. Po sedmi měsících využívá QR menu od Choice už 3 400 podniků. Startup odmítá exity za desítky milionů a chystá expanzi (CzechCrunch.cz). Startupu Choice se daří růst přibižně o 30 procent měsíčně. Restauracím zdarma nabízí možnost vytvořit menu které si zákazníci mohou zobrazit naskenováním QR kódu. Mezi placené služby patří i možnost nechat zákazníky přes menu objednávat.
  9. První banka v Česku umí hypotéku kompletně online (Peníze.cz). Online hypotéku na vybrané typy nemovitostí je možné sjednat u Moneta Money Bank. Pro začátek digitální hypotéka podporuje jen financování bytů z důvodu snazšího ocenění nemovitosti. I to probíhá online, a to za pomoci fotografií a cenových map.
  10. AAA investuje do on-line prodeje v západní Evropě 100 milionů eur (InvestičníWeb.cz). Skupina Aures Holdings, která provozuje síť autobazarů AAA Auto, investuje do projektu internetového prodeje aut v západní Evropě Driverama během příštích 12 měsíců 100 milionů eur. Do roku 2025 by měla firma v Německu a dalších 11 zemích investovat dalších až 400 milionů eur.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější