Search
Close this search box.

FinTech review – Investice do FinTechů spadly o 31 % a další FinTech novinky

fintech-review-17-02

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Celosvětové investice do FinTechů klesly v roce 2022 o 31 %

Co se stalo:

Loňský rok byl složitý, speciálně pro inovativní a technologické firmy, což dokazuje i nejnovější průzkum společnosti KPMG. Podle získaných dat v roce 2022 klesly investice do FinTechů na celém světě na 164,1 miliardy dolarů. V roce 2021 přitom investoři vložili do finančně technologických firem rekordních 238,9 miliardy dolarů. Loni se tak číslo oproti roku 2021 číslo snížilo o 31 %.

Na druhou stranu pokles hodnoty investic však podle průzkumu nepodává ucelený obraz celé situace. Objem jednotlivých transakcí byl totiž v minulém roce stále velký –⁠ druhý nejvyšší po roce 2021. A pro asijsko-pacifický region byl rok 2022 v celkovém objemu investic dokonce rekordní.

Co to znamená:

FinTechy stále rostou napříč státy. Jen ve druhé polovině roku 2022 se ve 24 různých zemích uskutečnily FinTech transakce v hodnotě přes 100 milionů dolarů. Mezi tradiční velmoci patří stále USA, Velká Británie, Singapur a Hongkong, následují ale méně tradiční země jako jsou Jižní Korea, Lucembursko, Itálie, Malajsie a Spojené arabské emiráty.

Loňský rok ukázal několik zajímavých trendů. Rostou investice do takzvaného RegTechu, protože společnosti hledají technologie, které jim pomohou zvládnout stále složitější povinnosti v oblasti dodržování předpisů, jako jsou Know Your Customer (KYC) a Anti Money Laundering (AML).

Zároveň rychle ochlazují investice do kryptoměn a kryptoburz a dochází k posilování partnerství mezi FinTechy a zavedenými finančními institucemi, včetně bank, pojišťoven a firem spravujících majetek.

Celkově lze říci, že navzdory hrozící recesi a volatilním oceněním se na FinTechovém trhu stále točí spousta peněz. Ty momentálně míří hlavně do kybernetické bezpečnosti a na zlepšení procesů v oblasti regulace a dodržování předpisů, například KYC a AML.

Další FinTech zprávy

Připravuje se regulace crowdfundingu. V listopadu tohoto roku skončí období, kdy mohou crowdfundingové firmy podnikat i bez licence. Platformy budou nově spadat pod regulaci ČNB, která nedávno udělila první pokutu ve výši 1 milionu korun.

Stablecoin Binance dostal stopku. Poskytovatel blockchainové infrastruktury Paxos přestane na příkaz newyorského ministerstva finančních služeb (NYDFS) vydávat nové stablecoiny Binance USD. Firma Paxos vydala oficiální stanovisko, podle kterého čelí token kontrole Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC). Podle SEC jde totiž prý o neregistrovaný cenný papír.

Nezisková organizace řeší dluhy souvisejících s hazardními hrami. GamCare mimojiné navrhuje, aby speciální dluhoví poradci „běžně odkazovali ohrožené klienty“ na zdroje pomoci (blokování hazardních her, blokovací software a další).

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a